Dieta zwiększająca iloraz inteligencji (IQ)
Dieta znacząco wpływa na poziom inteligencji. Widać to m.in. po dzieciach żywionych dobrym jakościowo i nisko przetworzonym jedzeniem. Uzyskiwały one lepsze oceny w szkole niż ich rówieśnicy. Zależności, jakie zachodzą pomiędzy dietą a funkcjami mózgu są słabo zbadanym i niezwykle interesujący obszarem nauki, dietetyki, a czasami także psychologii. Sprawdź, jak wygląda dieta wpływająca na poziom IQ.
Spis treści
- Jak za pomocą diety zwiększyć IQ?
- Dieta zwiększająca IQ - jakie składniki wpływają na poziom IQ?
- Co jeść aby poprawić pamięć i zwiększyć IQ?
Nasza historia zaczęła się blisko dwa mln lat temu. Co sprawiło, że jeden z gatunków małp człekokształtnych ewoluował? Archeologowie i naukowcy nie mają co do tego żadnych wątpliwości - zmieniła się dieta, która wpłynęła w znaczny sposób na rozwój mózgu. Gatunki hominidów - małp człowiekowatych wykazujących dużą inteligencję, skłonność do przyjmowania spionizowanej, dwunożnej postawy oraz zdolność do wytwarzania i używania narzędzi - zmieniły obszar zamieszkania na tereny zlokalizowane przy zbiornikach wodnych, a co za tym idzie - zaczęły spożywać pokarmy o większej wartości odżywczej. Ryby i skorupiaki zawierają długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zupełnie takie same, jakie możecie znaleźć w tranie. Z tych składników również zbudowany jest ludzki mózg. Żywność wpłynęła szczególnie na rozwój kory mózgowej odpowiedzialnej m.in. za rozwój cech osobniczych i procesy poznawcze (m.in. pamięć, myślenie, funkcje językowe).
Zobaczcie, jak istotna jest to zależność. Z mojej praktyki dietetycznej wiem, że uzupełnienie diety o odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 oraz witaminę D może powodować częściowe cofnięcie się objawów depresji i przeciwdziała spadkom nastroju już po pierwszych 2 tygodniach ich stosowania. Tylko dietą można zmniejszyć ryzyko rozwoju depresji nawet o 60%. Warto wiedzieć, że depresja jest najczęściej diagnozowaną chorobą psychiczną na świecie. Osoby chore nie wykorzystują w pełni swoich zdolności intelektualnych - mogą mieć obniżoną spostrzegawczość, refleks czy pamięć krótko i długotrwałą. W takich wypadkach zawsze warto przyjrzeć się diecie.
Jak za pomocą diety zwiększyć IQ?
Nie wysypiasz się przez kilka dni. Niby wszystko jest w porządku. Wykonuje się swoje codzienne obowiązki, jednak cały czas czuć wyraźne uczucie dyskomfortu. Lekkie rozkojarzenie, problemy z pamięcią, ze skupieniem uwagi. Spróbujcie po kilku niedospanych nocach, gdzie ilość snu była mniejsza niż 6 godzin na dobę, rozwiązać test na inteligencję. Gwarantuję wam, że załamiecie ręce.
Podobnie jest z żywnością. Jeżeli tygodniami, miesiącami czy latami je się monotonnie i niezdrowo, szczególnie żywność wysoko przetworzoną, to też niby wszystko jest w porządku. Jednak organizm nie działa w pełni sprawnie. Nie ma skąd czerpać niezbędnych składników do odbudowy i regeneracji, ponieważ nie są dostarczane wraz z dietą.
Wtedy może pojawić się przewlekłe uczucie zmęczenia, osłabienie, wahania nastroju, niekontrolowane napady gniewu, a także problemy z pamięcią czy depresja. Przyjrzyjmy się zatem składnikom, które w bezpośredni sposób mogą mieć wpływ na pamięć i inteligencję.
- pełnowartościowe źródła białka
- tłuszcze ze wspomnianymi niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, których nie znajdziesz w zapiekance z budki na rogu czy kebabie. Źródła NNKT, szczególnie z odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3, znajdziesz przede wszystkim w rybach, owocach morza i produktach morskiego pochodzenia, jak chociażby algi morskie. Ciekawym składnikiem, szczególnie w okresie zimowym, jest jarmuż. Oprócz tego kwasy omega 3 można znaleźć w niektórych orzechach, takich jak orzechy włoskie, a także w nasionach chia i w siemieniu lnianym, nierafinowanym oleju rzepakowym czy lnianym. Także mleko i żółtka jaj i mogą być ich źródłem, jednak te odmiany hodowane na skalę przemysłową
- mikroelementy, szczególnie wapń, potas, magnez, żelazo, jod, cynk, selen
- witamin z grupy B, szczególnie B6 i B12, kwasu foliowego, choliny
Dieta zwiększająca IQ - jakie składniki wpływają na poziom IQ?
U osób z niskim poziomem cholesterolu ryzyko chorób serca, które są najczęstszym powodem zgonów na świecie, i układu krwionośnego jest mniejsze. Poziom cholesterolu można obniżyć na dwa sposoby: dietą lub przy użyciu leków, takich jak statyny. Jednak jednym z efektów ubocznych zażywania leków obniżających poziom cholesterolu jest utrata pamięci i rozkojarzenie. Natomiast zbilansowana dieta nie ma efektów ubocznych.
Kreatyna jest dobrze znanym suplementem używanym przez sportowców. Jednak może też wypływać na pamięć, co jest zauważalne szczególnie wśród zażywających kreatynę wegetarian. Kilkudniowa suplementacja monohydratem kreatyny była w stanie poprawić u nich pamięć. Warto tutaj wspomnieć, że w celu uniknięcia pogorszenia funkcji poznawczych w dietach wegetariańskich i wegańskich szczególnie istotna jest suplementacja kobalaminą, czyli witaminą B12. Jest ona niezbędna do prawidłowej pracy mózgu - bierze udział w powstawaniu otoczki mielinowej neuronów czy syntezie neuroprzekaźników.
Kofeina to substancja, którą przeważnie każdy kojarzy z kawą. Jednak ten sam alkaloid pod różnymi nazwami znaleźć można również w herbacie (teina), yerba mate (mateina), guaranie (guaranina) czy kakao, a co za tym idzie - również w czekoladzie.
Kofeina wpływa na lepszą koncentrację, skupienie, poprawia pamięć krótkotrwałą, wpływa na szybkość podejmowania decyzji. Nie ma górnego limitu zażywania kofeiny. Jednak dla kobiet w ciąży zaleca się ograniczenie do 200 ml/g dziennie. Odpowiada to około 2 filiżankom kawy dziennie.
- Jagody
Owoce jagodowe zawierają duże ilości antyoksydantów, w tym antocyjany, które mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Antocyjany wykazują jeszcze jedną niezwykle ciekawą zależność. Modulują sygnalizację neuronalną w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć. Sprawiają, że wiadomości wysyłane w mózgu docierają szybciej. Dodatkowy koktajl z jagód u osób starszych poprawił ich pamięć. Najprawdopodobniej obróbka termiczna nie ma wpływu na zawartość antyoksydantów, np. w soku czy dżemie, jednak lepiej jest stosować świeże lub mrożone owoce.Mając wiedzę co i kiedy jeść, równie ważne jest, aby wiedzieć kiedy nie jeść. Post, czyli okresowe i świadome powstrzymywanie się od przyjmowania pożywienia, jest jedyną potwierdzoną metodą wydłużającą życie organizmów, w tym również ssaków.
Post ma jeszcze inną ciekawą zależność. Otóż ograniczenie kaloryczności diety o 30% (co oznacza dwa dni postu w tygodniu) znacząco poprawia pamięć. Naukowcy tłumaczą to efektem obniżenia poziomu insuliny oraz ograniczenia stanów zapalnych. Natomiast wiadomo, że wysokie poziomy cukru i insuliny we krwi działają na mózg toksycznie, zaburzając jego pracę. Mając to na uwadze, zastanów się dobrze, zanim sięgniesz po puszkę ulubionego słodkiego napoju czy batonika.
Co jeść aby poprawić pamięć i zwiększyć IQ?
Źródło: youtube.com/GastroCoach