Treningi ogólnorozwojowe

Treningi ogólnorozwojowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą aktywnie zacząć dzień. Nie tylko pobudzą krążenie krwi i pomogą się obudzić, ale też wzmocnią mięśnie i spalą dodatkowe kalorie. Ich zaletą jest funkcjonalność. Rozwijają ciało w sposób harmonijny nie obciążając zbytnio stawów. Często opierają się też na ćwiczeniach, które łatwo wykonać bez dodatkowego sprzętu. Treningi ogólnorozwojowe mogą być dobrane w taki sposób, aby odpowiadać na potrzeby wszystkich osób, bez …

Niniejszy trening uspokajający składa się z 6 ćwiczeń oddechowych i rozciągających. Pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę, oczyszcza umysł i rozluźnia spięte mięśnie. Trening można stosować doraźnie w stanach dużego napięcia nerwowego, ale najlepsze efekty przynosi, gdy wykonuje się go regularnie 2-3 razy w tygodniu - wówczas niweluje długotrwałe objawy stresu i uczy kontroli nad własnymi emocjami. Zobacz, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia uspokajające i relaksujące.
Aktywność fizyczna, oprócz zdrowiej i właściwie zbilansowanej diety, jest ważnym elementem w procesie odchudzania. Najwięcej kalorii można spalić podczas wykonywania tak zwanych aeorobów, lecz brytyjscy naukowcy uważają inaczej. Według nich ćwiczenia na pusty żołądek sprzyjają korzystnym zmianom w tkance tłuszczowej. Wskazują też porę dnia, w której najlepiej wykonać trening.
Poprawia krążenie i funkcjonowanie mięśni, wzmacnia płuca i jest mniej obciążający dla organizmu – to tylko niektóre korzyści, jakie daje trening tlenowy. Przeznaczony jest dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale także budujących masę mięśniową. Jak powinien wyglądać trening tlenowy? Fizjoterapeuta radzi, jak rozpocząć z nim przygodę.
Osiągnięcie płaskiego brzucha jest dla wielu naprawdę ciężką walką. Już niewielkie odstępstwo od rygorystycznej diety i planu ćwiczeń może mieć spore konsekwencje. Jeśli jednak szybko chcemy zobaczyć efekty, możemy zastosować te 5 kroków.
W krótkim, aczkolwiek wymownym, filmiku na Instagramie, znany lekarz rodzinny Michał Domaszewski przypomniał, że apetyt na seks można pobudzić dzięki aktywności fizycznej. Wprawdzie odniósł się przede wszystkim do męskiego libido, ale w komentarzach pod postem nie brakuje damskich głosów, potwierdzających obserwację.
Do lata pozostało już niewiele czasu, więc to najlepszy moment, żeby przystąpić do działania, jeśli chcesz zrobić formę. Żeby ćwiczyć nie trzeba wiele, dostępne są siłownie w plenerze, można też robić treningi w domu albo spacerować. Kluczem do sukcesu, wbrew pozorom, nie jest rodzaj treningu, ale częstotliwość. Naukowcy ustalili, jak często trzeba trenować, żeby efekty były widoczne.
Zwykło się mawiać, że w pewnym wieku kluczowe pytanie brzmi, nie CZY plecy bolą, ale GDZIE bolą (i jak często). Oczywiście, jest w tym odrobina prawdy, bo w oczywisty sposób z upływem czasu nasze ciała się zmieniają, wzrasta ryzyko pewnych dolegliwości i schorzeń. Jednak drugą stroną medalu jest fakt, że na wiele problemów sami pracujemy. Jednocześnie to dobra wiadomość: sami możemy też popracować nad tym, żeby zlikwidować ból i rozluźnić mięśnie.
Wiosna to doskonały moment, żeby zacząć uprawiać regularną aktywność fizyczną. Dzięki temu można nie tylko w szybki i przyjemny sposób pozbyć się zbędnej warstwy tkanki tłuszczowej "wyhodowanej" zimą, ale również zyskać lepszy nastrój i nowe znajomości. Sprawdź, jaki sport został kilkukrotnie okrzyknięty najzdrowszym sportem świata i dlaczego warto go spróbować.
Obwisła skóra na ramionach to problem estetyczny. Jednak dla wielu osób jędrna skóra ramion ma znaczenie – szczególnie latem, gdy chciałoby się założyć sukienki czy bluzki, które odsłaniają więcej ciała. Jeśli zmagasz się z tym problemem, to jesteś we właściwym miejscu: podpowiemy, jak ćwiczyć, żeby się pozbyć „pelikanów”.
Wioślarz, znany również jako ergometr wioślarski, od lat stanowi jedno z kluczowych urządzeń treningowych w centrach fitness i siłowniach na całym świecie. Jego unikalna konstrukcja pozwala na zaangażowanie zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała. Urządzenie służy nie tylko poprawie kondycji fizycznej, ale również zdrowiu serca i płuc.
Odchudzanie bywa trudne, ale nie niemożliwe. Czasem wystarczy znaleźć odpowiedni rodzaj ćwiczeń, by organizm zaczął gubić zbędne kilogramy. Wyjaśniamy, na czym polega metoda 12-3-30 i dlaczego stała się tak popularna od czasów pandemii.
Chcesz regularnie trenować, ale nie wiesz, jak to zrobić? Problem dotyczy wielu osób. Szczególnie że słyszymy zewsząd mity o tym, że wystarczy coś kilka razy powtórzyć, aby nawyk się utrwalił. Jak ustalili naukowcy, wdrożenie nawyków na stałe wcale nie jest takie proste.
Zbyt wysokie ciśnienie krwi to jeden z ważniejszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci. Nadciśnienie grozi wieloma powikłaniami, w tym udarem mózgu, dlatego trzeba je leczyć. Wiele osób oprócz leków zaleconych przez lekarza stosuje też domowe sposoby na nadciśnienie. Jedna z metod jest nie tylko dostępna dla większości osób, ale też skuteczna, czego właśnie dowiodły badania.
Zaledwie w pierwszym tygodniu 2023 roku zanotowano ponad 300 tysięcy przypadków grypy lub jej podejrzeń. Liczbę klasycznych przeziębień trudno zliczyć. Zarówno grypa, jak i przeziębienie to jeden z powodów dla których omijamy szkołę, pracę lub spotkania ze znajomymi. Czy to jednak wystarczający powód, aby zrobić sobie przerwę od regularnych ćwiczeń?
Ćwiczenia z małymi ciężarami to alternatywna metoda treningu mięśniowego. Kanadyjscy specjaliści opublikowali na łamach „Journal of Applied Physiology” wyniki badań, w których porównywali skuteczność treningu mięśniowego małymi i dużymi ciężarami. Wnioski są zaskakujące.
Celem treningu na wytrzymałość jest poprawa wydolności, szybkości i zwinności. Aby osiągnąć ten efekt, należy wykonywać ćwiczenia kardio (biegi, podskoki, przeskoki) o wysokiej intensywności z krótkim odpoczynkiem pomiędzy seriami. Zobacz przykładowy trening na wytrzymałość, dzięki któremu poprawisz swoją kondycję oraz zwiększysz poziom koordynacji ruchowej.
Jeśli zastanawiasz się, jak rozluźnić mięśnie po treningu, istnieje na to wiele sposobów i każdy jest w zasięgu ręki. Możesz korzystać z maty do ćwiczeń, wałka do automasażu lub dobrodziejstw oddechu! Sprawdź, jak szybko rozluźnić spięte mięśnie i poznaj propozycje ćwiczeń rozluźniających.
Jak zostać trenerem personalnym? Jakie uprawnienia trzeba zdobyć, jakie kursy odbyć? Co musi wiedzieć trener personalny? Przekonajcie się.
Strefy treningowe (ang. training zones lub HR zones) są jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów na pomiar intensywności wysiłku. Efektywność treningu w dużej mierze zależy od odpowiednio dozowanej intensywności ćwiczeń. To właśnie ona pozwala na odpowiednią periodyzację wysiłku, czyli podzielenie każdego okresu treningowego na określone fazy, które ostatecznie przekładają się na progres. Dowiedz się, co to są strefy treningowe i w jaki sposób można je mierzyć.
Szybki marsz, zwany także aktywnym marszem, to wysiłek fizyczny naśladujący chodzenie, ale uprawiany jest w szybszym tempie niż to, które towarzyszy nam na co dzień. Szybki marsz ma wiele zalet zdrowotnych, a poleca się go szczególnie osobom po kontuzjach oraz cierpiącym na otyłość. Efekty szybkiego marszu można zaobserwować już po pierwszym treningu! Sprawdź, czym charakteryzuje się szybki marsz oraz dowiedz się, ile spala kalorii i jak wpływa na odchudzanie.
Cykl miesiączkowy jest naturalnym procesem u każdej zdrowej kobiety. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, czy może mieć on wpływ na treningi. Kobiety znacznie różnią się od mężczyzn. Wynika to chociażby ze zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej u kobiet, czy też większej zdolności szybszego budowania masy mięśniowej u mężczyzn. Jednak kobiety różnią się od mężczyzn nie tylko pod względem budowy i predyspozycji. Okazuje się, że na rozbudowę mięśni, wytrzymałość i spalanie tkanki tłuszczowej duży wpływ mają hormony i ich wahania podczas cyklu menstruacyjnego.

Ćwiczenia, które aktywizują całe ciało sprawdzą się w domu, jako element rozgrzewki przed głównym treningiem, ale także jako jego część, np. fragment treningu biegowego. Mnóstwo zróżnicowanych ćwiczeń ogólnorozwojowych można wykonać z ciężarem własnego ciała, dlatego da się je realizować w parku, w niewielkim mieszkaniu, a nawet na plaży. Do wykonania wielu treningów wystarczą też zupełnie podstawowe przyrządy treningowe jak niewielkie hantle, gumy oporowe, skakanka, czy drążek do podciągania. W ten sposób można kształtować ogólną sprawność, która może okazać się przydatna na co dzień.

Dużą zaletą treningów ogólnorozwojowych jest ich łatwa skalowalność. Szybko można dostosować czas trwania jednostek, ich intensywność i dobór samej aktywności do celu i możliwości danej osoby. Nie trzeba przy tym układać planu treningowego zupełnie od nowa.

Uniwersalność tego typu ćwiczeń sprawia, że są one bezpieczne dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że można je wykonywać bez rozgrzewki. Powinna ona stanowić stały element rutyny treningowej, podobnie jak rozciąganie i rolowanie, czyli automasaż. W ten sposób można zminimalizować ryzyko kontuzji, pracować nad mobilnością stawów, a także stabilnie budować siłę i masę mięśniową.

Aby skutecznie wykonywać treningi ogólnorozwojowe warto regularnie uzupełniać wiedzę o podstawowe pojęcia z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego. Znajomość i umiejętność zastosowania stref treningowych, reżimów treningowych oraz podstaw dietetyki sprawi, że efekty pracy przejdą najśmielsze oczekiwania.