Ile czasu trzeba, żeby trening wszedł w nawyk? Naukowcy to precyzyjnie wyliczyli
Chcesz regularnie trenować, ale nie wiesz, jak to zrobić? Problem dotyczy wielu osób. Szczególnie że słyszymy zewsząd mity o tym, że wystarczy coś kilka razy powtórzyć, aby nawyk się utrwalił. Jak ustalili naukowcy, wdrożenie nawyków na stałe wcale nie jest takie proste.
Czy do treningów można się przyzwyczaić jak do mycia rąk?
To, jak dużo czasu potrzeba, żeby jakaś czynność weszła w nawyk, jest oczywiście indywidualną kwestią. Wiele zależy też od tego, czy dane zajęcie to delikatna zmiana w codziennym grafiku, czy może diametralnie nowa czynność, wpisana w napięty plan dnia.
Jak sprawdzili naukowcy z University of Chicago i University of Pennsylvania, wraz z kolegami z California Institute of Technology, jeśli chodzi o regularne treningi, sprawa może być naprawdę skomplikowana. Wzięto pod lupę 30 tys. osób, które korzystały z siłowni. Analizowano ich zachowania przez 4 lata. Równolegle badano personel medyczny w szpitalach, obserwując higienę rąk na 100 dyżurach. Starano się ustalić, czy trenowanie, może stać się nawykiem, jak mycie rąk. Co się okazało?
Niektóre nawyki zajmują kilka tygodni, inne kilka miesięcy
Zauważono, że wyrobienie nawyku mycia rąk zajmowało kilka tygodni. Jednak z chodzeniem na regularne treningi nie było już tak łatwo. Tutaj potrzebne były całe miesiące, żeby ćwiczenia na siłowni weszły w regularny zwyczaj. Badacze z California Institute of Technology podkreślili doniosłość swoich badań, ponieważ jako jedne z niewielu analiz poświęconych codziennym praktykom, badania przeprowadzono nie na podstawie ankiet, ale obserwacje. Badano również nie tylko wykonywane czynności, ale ich sposób realizacji.
Dlatego badani bywalcy siłowni mieli za zadanie meldowanie się, w chwili rozpoczęcia treningu, a osoby pracujące w szpitalach miały z kolei skanować swój identyfikator przy każdym myciu rąk. To pozwalało również na weryfikację, jak poszczególne czynności są realizowane o różnych porach dnia, w określone dni tygodnia itp. Brano pod uwagę wszelkie czynniki, które mogły w teorii (i praktyce) wpływać na zachowania uczestników badań.
Co zrobić, żeby ćwiczenia weszły w nawyk?
Zauważono, że szczególnie w przypadku siłowni, dłuższa przerwa zmniejszała prawdopodobieństwo powtórzenia przyjścia na siłownię. Jednak fakt, że ktoś bywał tam o różnych porach, nie wpływał realnie na zmniejszenie częstotliwości wizyt w sali ćwiczeń. Istotna więc była sama aktywność, a pora jej realizacji wydaje się mniej ważna. Zauważono jednak, że najliczniejsze obłożenie siłowni zdarzało się w poniedziałki i wtorki, a więc po weekendach.
Ile czasu potrzebowano, aby przychodzenie na siłownię stało się nawykiem? Co najmniej 4 do 7 miesięcy, jak wykazano w badaniu. Oznacza to, że czas porzucić mrzonki o przyzwyczajeniu się do regularnych treningów już po kilku dniach czy tygodniach. Lepiej nastawić się na długofalową pracę nad swoimi nawykami, zachowując konsekwencję w działaniu.