Odchudzanie a wyrabianie mięśni [Porada eksperta]
Mam dosyć rozbudowane mięśnie bodajże czterogłowe nóg (przednie), natomiast wewnętrzne oraz tylne mięśnie są raczej pokryte tłuszczykiem. Co zrobić, aby schudły nogi, a nie rozbudowały się mięśnie? Zależy mi na ich wysmukleniu a nie umięśnieniu.
Jeżeli masywne uda są wynikiem rzeczywiście rozbudowanych mięśni czworogłowych ud na przykład poprzez sport, który być może kiedyś uprawiałaś lub trening siłowy, to niestety nie da się tych mięśni "wyeliminować". Przypuszczam jednak, że twoje "duże" uda to raczej problem gromadzącej się w tym miejscu tkanki tłuszczowej. Bardzo wiele osób poprzez uwarunkowania genetyczne i nagromadzenie dużej ilości komórek tłuszczowych właśnie w okolicach ud i bioder, skarży się na odkładanie nadmiaru "nieskonsumowanych" kalorii w postaci "tłuszczyku" właśnie w tych miejscach. Są to więc w twoim przypadku "szczególne rejony", które w razie braku ruchu i nieracjonalnego odżywiania bedą stwarzały problemy i miały tendencję do "powiększania się". Aby temu zapobiec należałoby spalić nadmiar tkanki tłuszczowej poprzez trening aerobowy i przestrzegać podstawowych reguł żywieniowych. Do treningu możesz wykorzystać bieżnię lub rower stacjonarny, ale może ty być także marszobieg w terenie, jazda no rolkach lub pływanie trwające 40-50 minut, 3-4 razy w tygodniu w umiarkowanym tempie. Pomocne będą również ćwiczenia na wewnętrzne partie ud, na przykład unoszenie dolnej nogi w leżeniu na boku oraz na pośladki i tył ud, na przykład unoszenie bioder do góry w pozycji na plecach. W swoim jadłospisie zaś staraj się zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów w postaci cukru, słodyczy, mąki pszennej, białego pieczywa, makaronów, owoców i soków owocowych a także tłuszczy. Staraj się jeść produkty zawierające jak największe ilości błonnika pokarmowego a więc gruboziarniste pieczywo, kasze, ciemne makarony, brązowy ryż, płatki owsiane, surowe warzywa. Źródłem białka powinno być przede wszystkim gotowane lub grillowane chude mięso lub ryby. Pamiętaj także, aby jeść w małych ilościach 4-5 razy dziennie tak, aby przerwa między posiłkami nie przekraczała 3 godzin. Warto byłoby także ustalić jednakową porę spożywania posiłków.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.
Inne porady tego eksperta