"Oponka" przy prawidłowym BMI [Porada eksperta]

2013-03-18 19:04

Mam 22 lata, 180 cm wzrostu, ważę 74 kg. Nigdy nie miałem problemów z nadwagą i według BMI ich nie mam. Ogólnie mam szczupłą sylwetkę, jednak przez ostatni rok zauważyłem ogromny przyrost tkanki tłuszczowej na brzuchu - urosla mi "opona", zrobił mi się również drugi podbródek. Od 7 lat nie jem mięsa, przez 4 lata nie jadłem też ryb, jednak ze względu na ich wartośc odżywczą spożywam je od 3 lat. Od października (początek semestru) zaniedbałem swoją formę fizyczną, wcześniej nigdy nie ćwiczyłem, lecz często grałem w piłkę nożną. Czy istnieje jakaś dieta i ćwiczenia dla osób takich jak ja?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Grzegorzu, przyrost tkanki tłuszczowej najczęściej jest związany nieprawidłowym odżywianiem lub/i niedostatecznym spalaniem nadmiaru kalorii poprzez brak aktywności fizycznej. Prawidłowe odżywianie to przede wszystkim dostarczanie do organizmu w odpowiednich proporcjach białek, węglowodanów i tłuszczów. W twoim przypadku zastanów się, czy w twojej diecie nie spożywasz zbyt dużej ilości węlowodanów w postaci białego pieczywa, ziemniaków, ciast, słodyczy oraz czy twoje posiłki są równomiernie rozłożone w ciągu całego dnia. Aby organizm nie odkładał nadmiaru dostarczanych kalorii, powinieneś spożywać zbilansowane, 3-4 małe posiłki w ciągu dnia z dużą ilością warzyw. Racjonalne odżywianie wystarcza do tego, aby nie zwiększała się ilość tkanki tłuszczowej w organiżmie i jeśli nie masz nadwagi, żadna "specjalna " dieta nie jest potrzebna. Potrzebny jast natomiast ruch, za pomocą którego nie tylko spala się nagromadzone kalorie, ale również przyspiesza przemianę materii w organizmie tak, aby "pracował na pełnych obrotach i nie rozleniwiał się". Może to być jakiś sport, wspominałeś o piłce nożnej, jak najbardziej, ale także jeżeli masz możliwość, pływanie, rower, ćwiczenia na siłowni.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.