Dieta na wypadanie włosów po ciąży [Porada eksperta]

2014-11-14 22:29

Od 2 lat wypadają mi włosy, domyślam się, że jest to związane z tym, że po pierwszej ciąży w ciągu 3 miesięcy schudłam około 25 kg, a z końcem listopada tego samego roku zaszłam w kolejną ciążę. Nie schudłam po niej tak gwałtownie - jakieś 6 kg w przeciągu roku. Do tego męczą mnie uciążliwe zaparcia, których nabawiłam się przy pierwszej ciąży, gdyz wtedy przytyłam około 30 kg. Ważę przy wzroście 165 cm 49,5 kg i chciałabym troszkę przytyć, ale na całym ciele, a nie tylko na brzuchu. Dodam, że od dziecka zawsze miałam obwisły brzuch, a nogi i ręce chudsze. Proszę o doradzenie, co mam jeść, żeby lekko przytyć na całym ciele i wzmocnić przy okazji swoje włosy, które mi bardzo się przerzedziły i jednocześnie żeby było to jedzenie, które nie spowoduje zaparć. Dodam, że miałam badania krwi i dobrze mi wyszły wyniki. Byłam u dermatologa, przyjmuję witaminy na włosy: Amacon Forte i cynk. Na zaparcia jem owsiankę i otręby pszenne, ale jak zjem płatki kukurydziane, mięso czy słodycze to już mam ogromy problem. Proszę o napisanie dla mnie kilku przykładowych produktów, które nie są drogie, a zdrowe i mi pomogą.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Wypadanie włosów faktycznie może być związane z utratą wagi, a także ciążą i karmieniem piersią. Te dwa czynniki mogły się przyczynić do wielu niedoborów w organizmie. Proponowałabym uzupełnić je właśnie poprzez właściwą, wartościową dietę, która pomoże w uzyskaniu pożądanej masy ciała i przy okazji będzie zapobiegała zaparciom, o których wspominasz.

Zalecałabym, abyś do swojego jadłospisu włączyła produkty pełnoziarniste, o niskim stopniu przetworzenia - m.in komosę ryżową, kaszę gryczaną i jaglaną – zawierają one wpływające na kondycję włosów witaminy z grupy B i krzem, a także sporą ilość błonnika. Do owsianki możesz dodawać pestki dyni, gdyż są dobrym źródlem cyku. Na kondycję włosów wpływają także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w morskich, tłustych rybach, siemieniu lnianym, oleju z siemienia, orzechach włoskich. Niezmiernie ważne są także aminokwasy, które znajdziesz w rybach, mięsie i jajach, a także żelazo.

By nabrać masy, proponowałabym spożywać produkty bogate w dobrej jakości białko – przede wszystkim wspomniane już ryby, możesz także łączyć kasze z nasionami roślin strączkowych (także mają sporą ilość błonnika), gdyż takie zestawienie jest źródłem pełnowartościowego białka. Mieszaj np. czerwoną fasolę/ciecierzycę/soczewicę z brązowym ryżem, amarantusem, kaszami.

Myślę, że dobrym pomysłem będzie także codzienna aktywności fizyczna, która sprawi, że Twoje ciało nabierze właściwych proporcji, o których wspominałaś. Pozdrawiam!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta