Porady dla przyszlego biegacza [Porada eksperta]

2013-04-08 12:53

Czy to dobry pomysł zacząć biegać w wieku 55 lat? Widzę coraz więcej pism o joggingu, porad joggingowych, ale mam dużo wątpliwości w swoim wieku. I jak się zmotywować, by się szybko tym bieganiem nie znudzić?

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

Na bieganie nigdy nie jest za późno, lecz oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Znam wiele osób, które zaczynały biegać nawet po 50. czy 60. roku życia. Czują się wspaniale, jakby mieli 10 lat mniej, są zadowoleni z polepszenia jakości życia. Na początek warto skonsultować się z lekarzem, żeby mieć pewność, że nie wyrządzimy sobie krzywdy intensywnym wysiłkiem fizycznym. Aby mieć motywację (chęć) do jakiegokolwiek działania, trzeba mieć jasno postawiony naczelny cel, do którego się zmierza. Cel będziemy chcieli osiągnąć tylko wtedy, kiedy przedstawia on jakąś istotną dla nas wartość, o którą opłaca się zabiegać np. poprawa stanu zdrowia. Gdy osiągnięcie celu widzieć będziemy jako nasz sukces, zgodzimy się wykonać nawet ciężką pracę, która doprowadzi nas do jego osiągnięcia. Aby motywacja utrzymywała się przez cały czas na wysokim poziomie, musimy wyznaczać sobie cele etapowe. Kiedy postępy są widoczne, motywacja do dalszej pracy wzrasta, po prostu wierzymy, że rzeczywiście możemy osiągnąć sukces. Inspiracji do biegania trzeba szukać wszędzie i nieprzerwanie. Najwięcej dostarczają nam massmedia, relacje z zawodów sportowych, sylwetki sportowych bohaterów, niekoniecznie zwycięzców, ale weteranów czy osób niepełnosprawnych. Chęć do biegania wzmacnia towarzystwo przyjaciół, znajomych – warto wspólnie pokonywać duże odległości. Również piękna, urozmaicona trasa biegowa wpływa mobilizująco na psychikę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".