Sztuki walki

Na sztuki walki składa się wiele zróżnicowanych systemów. Mogą one pełnić funkcję zarówno metody samoobrony, jak i doskonalenia duchowego. Duża część sportów walki jest także usankcjonowana przez określone reguły, które pozwalają na organizowanie zawodów sportowych i współzawodnictwo.

Eric "Butterbean" Esch, były rywal Mariusza Pudzianowskiego w MMA, pokazał swoją niezwykłą metamorfozę, zrzucając prawie 100 kg waga. Jego walka z otyłością i przemiana jest inspiracją dla wielu i znaczącym zwycięstwem w walce o zdrowie.
Kick-boxing to sport walki, który polega na zadawaniu ciosów bokserskich pięściami oraz kopnięciach. Kick-boxing często kojarzony jest z bezmyślnym biciem się i kopaniem po twarzy. To błąd. Kick-boxing to niezwykła szybkość i zwinność połączona za pomocą precyzyjnej techniki z czystą siłą mięśni. Może ktoś jeszcze pamięta słynne kopnięcie Jeana-Claude'a van Damme'a z wyskoku z obrotem o 360º?
Taekwondo to sztuka walki powstała w 1955 roku w Korei. Według założeń jej twórcy, generała Choi Hong Chi, polega ona na poddawaniu ciała kontroli umysłu i samodoskonalenia przez regularne treningi. Jeszcze w latach 90. XX wieku taekwondo było najczęściej wybieraną przez adeptów sztuk walki dyscypliną, dzisiaj również cieszy się dużą popularnością. Przeczytaj, jaka jest historia taekwondo, jakie zasady obowiązują podczas walki i poznaj techniki oraz efekty jego trenowania.
Trening bokserski w domu polega na wykonywaniu ćwiczeń z workiem bokserskim. Inną techniką treningową, którą mogą stosować amatorzy boksu jest walka z cieniem. Zobacz plan treningowy dla początkujących przygotowany przez trenera personalnego i boksera Tomasza Piotrowskiego.
Tai chi to jeden z niewielu systemów ćwiczeń efektywnie wpływających na funkcjonowanie całego ciała i umysłu. Odpowiednio wykonywane ruchy pozytywnie wpływają na wszystkie układy, organy i tkanki w organizmie, a przy tym pozwalają zachować zdrowie psychiczne w najlepszej formie. Poznaj najważniejsze efekty regularnego trenowania tai chi.
Ćwiczenia z workiem bokserskim rozwiną siłę, refleks i zwiększą pewność siebie. Co więcej, w ciągu godziny boksowania spalisz nawet do 800 kalorii! Zobacz 7 ćwiczeń z workiem bokserskim dla kobiet, dzięki którym uzyskasz szczupłą, ładnie wyrzeźbioną sylwetkę i poprawisz swoją koordynację ruchową.
Sztuki walki to sposoby walki wręcz (lub z pomocą broni białej), których celem jest nie tylko poprawa formy fizycznej, ale także rozwój osobowościowo-duchowy. Adepci sztuk walki uczą się zadawania ciosów, aby lepiej kontrolować swój umysł i ciało oraz czuć się pewniej w sytuacji zagrożenia. Jednocześnie wpaja im się, aby nabyte techniki walki stosowali tylko w ostateczności i nigdy nie atakowali przeciwnika dla własnych celów.
Capoeira oglądana z boku wygląda imponująco: dwie osoby stoją naprzeciwko siebie, wykonują akrobatyczne ruchy, wymachują rękoma i nogami, wydaje się, że raczej tańczą niż walczą. A jednak capoeira bez wątpienia jest sztuką walki. Przeczytaj, jaka jest historia capoeiry, poznaj jej rodzaje i efekty osiągane przez trenujące ją osoby.
Tajski boks (muay thai) nazywany jest „sztuką ośmiu kończyn”, ponieważ w tym sporcie walki ciosy zadaje się pięściami, kolanami, za pomocą goleni oraz łokci. Pojedynek w boksie tajskim wygląda bardzo widowiskowo, ale i brutalnie – zawodnicy uderzają z pełną siłą, a ich celem jest jak najszybszy nokaut przeciwnika. Dowiedz się, na czym polega technika muay thai i komu polecany jest ten sport walki.
Sambo to rosyjska sztuka walki, która czerpie z najlepszych technik walki wywodzących się z Europy oraz Azji. Sambo zostało stworzone w celach militarnych, a jego historia ma swój początek w byłym Związku Radzieckim. Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje samba, a każdy z nich może przynieść nam niezwykle zadowalające efekty zdrowotne - zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Sprawdź, czym charakteryzuje się sambo, jakie są jego rodzaje oraz dowiedz się dla kogo polecana jest ta rosyjska sztuka walki.
MMA, czyli mieszane sztuki walki, to w dzisiejszych czasach jedno z najpopularniejszych widowisk sportowych. Mimo, że MMA najsilniej rozwinęło się w XX wieku, to historia tego sportu sięga czasów starożytnych. Trening MMA nie należy do najprostszych, ponieważ wymaga od zawodnika ponadprzeciętnej sprawności ruchowej, koordynacji, siły i odwagi. Sprawdź, czym charakteryzuje się MMA oraz poznaj techniki, chwyty i zasady mieszanych sztuk walki.
Czym jest krav maga? Pewnie nie raz na filmach sensacyjnych widziałeś zapierającą dech w piersiach walkę, w której jednym ruchem ręki można było powalić na ziemię napastnika. To właśnie jest krav maga. Mimo widowiskowej techniki, służy ona przede wszystkim do samoobrony. W treningu krav magi może wziąć udział każdy, a nauka chwytów wymaga dużego zaangażowania i dyscypliny. Owocem naszym starań będzie niebywała siła fizyczna i psychiczna. Sprawdź, co to jest krav maga, jak wygląda trening samoobrony oraz dowiedz się, jakie są najskuteczniejsze chwyty krav magi.
Jiu-jitsu (jujutsu) jest tradycyjną japońską sztuką walki lub metodą walki wręcz. Dopuszczalne jest w niej jednak użycie małego oręża. Japońskie określenie jiu-jitsu oznacza „sztukę ustępliwości”, „sztukę łagodności, miękkości”, co jest odzwierciedleniem etykiety jiu-jitsu. Jiu-jitsu zapewniło sobie status sztuki wojennej. Stosowane jest zarówno w ataku, jak i w obronie. Jest sztuką walki, która odpowiada wymaganiom piękna, estetyki i harmonii. Z jiu-jitsu wywodzi się judo.
Kung Fu jest określeniem odnoszącym się do zbioru chińskich sztuk walki. Treningi Kung Fu wymagają od ćwiczących ogromnego skupienia i przede wszystkim regularności. Ten styl walki dzieli się na wiele szkół. Trenuje się w nich zarówno ciało, jak i ducha. Wojownika Kung Fu powinien cechować: honor, uczciwość, prawdomówność i odwaga. Wzorując się na tej sztuce walki powstała inna - nazwana karate.
Nauka boksu w domu jest możliwa - aby opanować podstawowe ciosy bokserskie, trzeba dokładnie zapoznać się z ich techniką oraz dużo trenować samemu. Trener personalny i bokser Tomasz Piotrowski objaśnia, jak przyjąć prawidłową pozycję i wyprowadzać ciosy: proste, sierpowe oraz z dołu (haki). Radzi też, jak rozgrzać się przed treningiem bokserskim.
Karate to w tłumaczeniu na język polski "puste ręce". Nazwa doskonale odzwierciedla zasady panujące w tej sztuce walki - chodzi o to, by pokonać przeciwnika, nie używając do tego żadnej innej broni niż siły własnego ciała. Poznaj najważniejsze fakty z historii karate i przeczytaj, jakie zasady panują w tej dziedzinie sportu i jakie rodzaje ciosów można zadawać.
Trening zapaśniczy warto wprowadzić do swoich codziennych ćwiczeń w domu i na siłowni. Dlaczego? Nie jest monotonny i nie grozi przeciążeniami, pomaga za to poprawić kondycję, sprawność i ukształtować sylwetkę. Poznaj przykłady ćwiczeń z treningu zapaśniczego, które warto włączyć do swoich sportowych aktywności.
Aikido to tradycyjna sztuka walki mająca w swoim repertuarze aż 10 tysięcy technik samoobrony. Zasady aikido zostały sformułowane na przełomie XIX i XX wieku, a najważniejsza z nich mówi, że nie może ono stanowić formy rywalizacji sportowej. Mimo to aikido ma swoich adeptów na całym świecie. Poznaj historię i techniki stosowane w aikido i filozofię towarzyszącą tej sztuce walki.
Judo to japońska sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, jednak dużo od niego łagodniejsza, między innymi dzięki wyeliminowaniu kopnięć i uderzeń. Judo to także od kilkudziesięciu lat dyscyplina olimpijska i sport, który z powodzeniem mogą trenować dzieci. Poznaj historię i techniki judo oraz przeczytaj, jakie efekty daje uprawianie tej sztuki walki.
Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) to sztuka walki wywodząca się z judo i zapasów. Wzbogacona jest o techniki, które umożliwiają powalenie przeciwnika na ziemię i uzyskanie nad nim całkowitej kontroli poprzez zablokowanie jego ruchów. W tym celu stosuje się dźwignie, duszenia i chwyty unieruchamiające. Dowiedz się, jak powstało brazylijskie jiu-jitsu i dlaczego warto trenować tę sztukę walki.
Aeroboxing to trening łączący elementy fitnessu, boksu oraz innych sztuk walki (kick-boxing, karate). Te dynamiczne, wykonywane przy muzyce ćwiczenia, przyspieszają tempo spalania tkanki tłuszczowej, wzmacniają mięśnie ramion, nóg, tułowia, rozwijają szybkość, zwinność i wytrzymałość. Podczas jednej godziny aeroboksu możesz spalić nawet od 600 do 800 kalorii.

Sztuki walki można zacząć uprawiać we wczesnym wieku i trenować przez całe życie zarówno w klubie w otoczeniu sparringpartnerów, jak i na własną rękę, traktując je jako ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Sztuki walki to jeden z najzdrowszych, i najbardziej uniwersalnych sposobów na kompleksowy rozwój organizmu. Kształtują wytrzymałość i siłę fizyczną, koordynację, precyzję i równowagę. Wyczerpujące treningi sportów walki budują także silną wolę i świadomość zdrowego współzawodnictwa. Do ich uprawiania wystarczy minimum sprzętu, dlatego można to robić nawet na wakacjach, korzystając z możliwości przebywania na wolnym powietrzu. W zależności od dyscypliny treningi wykonywane są zazwyczaj w rękawicach i ochraniaczach na piszczele. W przypadku sparringów bezpieczeństwo zwiększają również kaski oraz specjalne ochraniacze na szczęki.

Rodzaje sztuk walki można dzielić na wiele sposobów. Dużą popularnością cieszą się tzw. dyscypliny uderzane jak boks klasyczny, boks tajski czy kickboxing. Polegają one na zadawaniu ciosów pięściami oraz wykonywaniu kopnięć (w przypadku boksu tajskiego dochodzą również łokcie i kolana). Z kolei techniki chwytane jak brazylijskie ju-jitsu lub zapasy bazują na unieruchomieniu partnera za pomocą dźwigni i chwytów w parterze. Można również wymienić sztuki walki, które występują również w charakterze ogólnorozwojowej gimnastyki, a nie tylko systemu samoobrony. To na przykład Tai-Chi i Kung-Fu. Na przestrzeni ostatnich lat ogromne zainteresowanie zyskuje MMA, które łączy w sobie elementy znane z wielu różnych systemów.

Regularne treningi sportów walki przekładają się również na stosunek do życia. Trenowanie sztuk walki wzmacnia pewność siebie i sprawia, że ćwiczące je osoby stają się bardziej decyzyjne i chętniej podejmują wyzwania.