Efekty zdrowotne trenowania TAI CHI
Tai chi to jeden z niewielu systemów ćwiczeń efektywnie wpływających na funkcjonowanie całego ciała i umysłu. Odpowiednio wykonywane ruchy pozytywnie wpływają na wszystkie układy, organy i tkanki w organizmie, a przy tym pozwalają zachować zdrowie psychiczne w najlepszej formie. Poznaj najważniejsze efekty regularnego trenowania tai chi.
Spis treści
- Efekty trenowania tai-chi – sfera fizyczna
- Efekty trenowania tai-chi – sfera psychiczna
- Efekty trenowania tai-chi w ciąży
Efektem treningów tai chi są powolne, płynne ruchy i towarzyszce im głębokie oddechy uspokajające umysł. Powodują, że zaczynasz rozsądniej myśleć, twoje decyzje i działania stają się racjonalne... Zapewniają o tym wszyscy ćwiczący.
Tai chi to zestaw ćwiczeń nastawionych na precyzję wykonywania i odpowiednie tempo. W tai chi charakterystyczne są ruchy – powolne i płynne, które nie powodują męczącego wysiłku fizycznego.
Ta forma ćwiczeń ma swoje źródło w Chinach i przypomina powolną gimnastykę. Wpływ tai chi na całe ciało i umysł nie jest jedynie twierdzeniem tych, którzy regularnie trenują i na sobie odczuwają efekty. O skutecznym wpływie na zdrowie zaświadczają przede wszystkim wyniki badań, opublikowane przez profesjonalne jednostki badawcze.
Efekty trenowania tai-chi – sfera fizyczna
- Wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego
Badania na wpływ ćwiczeń tai chi na kondycję serca wykonał dr Lan z Państwowego Uniwersytetu Tajwańskiego. Porównał on wydolność krążeniową osób regularnie trenujących tai-chi z wydolnością tych, którzy nie ćwiczyli. Wyniki wykazały lepszą kondycję układu sercowo-naczyniowego u osób ćwiczących. Gdy badanie powtórzono po dłuższym okresie, okazało się, że pomimo upływu czasu grupa, która wcześniej ćwiczyła, mogła poszczycić się lepszą kondycją serca. Tym samym udowodniono, że trening tai chi spowalnia proces pogarszania wydolności krążeniowej.
Dr Lan w kolejnych badaniach odkrył, że tai chi to nie tylko skuteczna profilaktyka, ale również terapia lecznicza. Badaniom poddano osoby, które przeszły atak serca lub operację wszczepienia bypassów. Okazało się, że ci, którzy w trakcie rekonwalescencji ćwiczyli tai-chi, szybciej przywrócili swojemu układowi sercowo-naczyniowemu odpowiednią kondycję. To, co szczególnie istotne w przypadku starszych osób, to fakt, że tai-chi nie nadwyręża stawów. Łagodne zestawy ćwiczeń pozwalają osiągać dobrą wydolność krążeniową bez dynamicznego treningu, co sprawia, że tai chi jest doskonałą formą aktywności fizycznej w podeszłym wieku.
- Poprawa zmysłu równowagi
Efektem regularnych ćwiczeń tai-chi może być znacząca poprawa zmysłu równowagi. Dzięki temu, że trenując ćwiczy się wytrzymałość, siłę i utrzymanie równowagi, minimalizuje się jednocześnie ryzyko upadku. Potwierdzeniem tej tezy są badania FICSIT przeprowadzone na licznej grupie 2000 osób, u których zaobserwowano zmniejszone ryzyko upadku o blisko 50%. Jednocześnie u badanych wzrosło zaufanie do własnej sprawności oraz zmniejszył się lęk przed upadkami. To dobra wiadomość szczególnie dla starszych osób, które trenując tai-chi minimalizują ryzyko urazów i kontuzji, które może powodować zachwianie równowagi.
- Przywrócenie właściwej postawy
Ćwiczenia wpływają na kondycję pleców i kręgosłupa. Ruchy zwiększają elastyczność mięśni i ścięgien, rozluźniają stawy i wzmacniają poszczególne partie mięśni. To wszystko sprawia, że kształtuje się poprawna sylwetka ciała, która nie obciąża kręgosłupa. Efektem jest także ustąpienie ewentualnych bólów w okolicach pleców i innych związanych ze złą postawą dyskomfortowych dolegliwości. Dodatkowo, dzięki elastyczności stawów i mięśni poprawia się zakres ruchów.
Tai chi - zwolnij tempo
Taoiści twierdzą, że świat składa się z dwóch elementów - yin i yang. Tak, to te dwie „rybki” czyli znak Najwyższej Zasady. Biała (yang) symbolizuje mężczyznę i oznacza makrokosmos, czarna (yin) - kobietę i mikrokosmos. Te dwa symbole uzupełniają się i tworzą świat. Dobro i zło. Równowagę.
- Efektywniejszy układ odpornościowy
Do dość zaskakujących wniosków doszli badacze z University of California, którzy przeprowadzili badania na grupie ludzi podatnych na zachorowanie na półpaśca (osoby starsze, które przechodziły już ospę, ale nie chorowały na półpaśca). Połowa tych osób przez kilkanaście tygodni trenowała tai-chi, połowa nie miała treningów. Po upływie tego czasu zbadano obie grupy pod kątem limfocytów typu T odpowiedzialnych za zwalczanie wirusów półpaśca. Okazało się, że grupa, która ćwiczyła, miała dwa razy więcej takich komórek, a więc była bardziej odporna na zachorowanie.
- Obniżenie stężenia cukru we krwi
Ten atut ćwiczeń tai chi cieszy przede wszystkim cukrzyków. Trening tai chi ułatwia walkę z cukrzycą typu 2. By wyciągnąć takie wnioski, grupa badaczy z Australii i Tajwanu poddała ćwiczeniom tai-chi osoby chorujące na cukrzycę. Po kilkunastu tygodniach okazało się, że we krwi badanych stężenie cukru wyraźnie zmalało.
- Przywrócenie równowagi wewnętrznej organom
Organizm jest niczym skomplikowana machina. Gdy jakiś element szwankuje, zaraz psują się inne. Ćwiczenia tai chi to przede wszystkim dobry masaż dla wszystkich narządów wewnętrznych. Płynne i powolne ruchy przywracają równowagę i poprawne funkcjonowanie poszczególnym organom. Dodatkowym wsparciem dla pracy narządów jest swobodny przepływ energii w ciele, jaki zapewnia trening tai chi.
- Zmniejszenie odczuwania bólu
Treningi tai chi mogą redukować odczuwanie ból. Udowodniono, że ćwiczenia skutecznie radzą sobie z dolegliwościami bólowymi. Dowodem na to są m.in. badania, jakim poddano osoby cierpiące z powodu zwyrodnienia stawów. Badacze z Tufts University School of Medicine z Bostonu poddali analizie samopoczucie ponad 200 chorych, którzy jako formę leczenia wybrały albo treningi tai chi (3 razy w tygodniu) albo inne zalecane ćwiczenia fizyczne. Po trzech miesiącach okazało się, że wśród osób trenujących tai chi zużycie środków przeciwbólowych było mniejsze niż u osób uprawiających inne sporty.
Osoby ćwiczące tai chi potrafią się uwolnić od bólu głównie dzięki relaksacji. Opanowanie właściwego sposobu oddychania umożliwia osiągnięcie przyjemnego stanu i przejęcia kontroli nad ciałem i umysłem. Pomocne w minimalizacji bólu są także endorfiny - masowo wytwarzane przez organizm podczas ćwiczeń.
- Wzrost świadomości własnego ciała
Techniki tai chi pozwalają wsłuchać się w swój organizm i nauczyć się zwracać uwagę na ciche sygnały, które on wysyła. Taka świadomość pozwala rozpoznawać naturalne potrzeby ciała i chronić organizm przed szkodliwymi, nietolerowanymi przez niego czynnikami.
- Ludzie żyją teraz bardzo yang - szybko, obciążeni problemami, stresami. Tai chi uczy, jak zwolnić to tempo - zarówno w sensie cielesnym jak i przepływu myśli. Gdy uda nam się zachować równowagę, tak jak w Najwyższej Zasadzie - stajemy się szczęśliwsi - obiecuje Bui Ngoc Haia, mistrz tai chi i sztuk walki.
Tai chi: poszukaj igły na dnie morza
Z zewnątrz ruchy ćwiczących wyglądają bardzo płynnie, spokojnie. Poetyckie nazwy obrazków, czyli sekwencji ruchów, powstały ponad tysiąc lat temu i mają duże znaczenie w zapamiętywaniu. Każdy łatwiej przypomni sobie, jak złapać wróbla za ogon, niż, że ma zrobić krok w tył, pół obrotu w lewo...- Dla laika to jest trudne. Wiesz dlaczego? - pyta Bui Ngoc Hai. Bo ruchy te nie są „nagrane” w korze mózgu. Neurony są puste. Ale przez wielokrotne powtórzenia nagrają się na taśmę pamięci stałej. A wtedy wykonujesz je odruchowo, jednocześnie odprężając umysł i ciało. Jak podczas medytacji - dodaje.Pierwsza sekwencja składa się z 24 obrazków, „rozbitych” na około 200 rysunków. To abecadło tai chi. Trzeba około trzech miesięcy, by je opanować. Dla bardziej zaawansowanych formy składają się z 42, 48, 88, obrazków. Poznanie ich to praca na kilkanaście lat.
Efekty trenowania tai-chi – sfera psychiczna
- Złagodzenie napięcia nerwowego
Tai chi to dobra metoda na walkę ze stresem. Powolne i płynne ruchy sprzyjają medytacji – odseparowania się od świata zewnętrznego i codziennych problemów. Cisza i brak dynamiki pozwala wyciszyć umysł i zregenerować organizm.
- Uszczęśliwienie
Trening tai chi, tak jak wszystkie inne formy aktywności, powoduje wytwarzanie w organizmie hormonu szczęścia. Endorfiny wprowadzają w stan radości i zadowolenia. Sprzyja to również efektywnemu relaksowi. Bliski kontakt z przyrodą podczas ćwiczeń (tai chi najlepiej ćwiczyć na powietrzu) sprzyja odbudowaniu wrażliwości i sprawia, że trenujący uczą się dostrzegać i czerpać radość z małych rzeczy.
- Otwarty umysł
Dzięki medytacji w trakcie treningu tai chi, ćwiczenia otwierają umysł na wiedzę. Ruchy sprzyjają synchronizacji obydwu półkul mózgu, co znacząco poprawia umiejętności umysłowe. Dzięki ćwiczeniom łatwiejsza staje się nauka, a sprawność mózgu w zakresie np. pamięci czy koncentracji, znacząco się poprawia. Uspokojony podczas treningu umysł jest również lepiej skupiony na działaniu, co objawia się m.in. większą kreatywnością.
Efekty trenowania tai-chi w ciąży
Ćwiczenia tai chi są bezpieczne. Dzięki łagodności ruchów, którym towarzyszy stan medytacji, trening nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Równie bezpieczny jest dla kobiet w ciąży, o ile ciąża nie jest zagrożona i kobieta nie musi spędzać jej na leżąco. Jeśli ze względów zdrowotnych ciężarnej zakazuje się ruchu, wyklucza to również trening tai chi. Jednakże, gdyby porównać pod względem bezpieczeństwa tai chi do jakiejś innej formy aktywności, najbliżej byłoby mu do zwykłego spaceru. Skoro więc w ciąży zaleca się kobiecie spacerować, może ona również uprawiać tai chi.
Efektem trenowania tai chi w ciąży jest przede wszystkim lepsze samopoczucie oraz zminimalizowanie uciążliwych dolegliwości ciążowych. System ćwiczeń pozytywnie wpływa na pracę wszystkich narządów wewnętrznych, które w ciąży lubią o sobie boleśnie przypominać. Dzięki odpowiedniemu treningowi m.in. jelito grube odpowiedzialne za zaparcia w ciąży, staje się bardziej elastyczne, co sprzyja regularnemu jego oczyszczaniu.
Tai chi ma dobroczynny wpływ również na kręgosłup, który podczas 9 miesięcy bywa bardzo nadwyrężony, m.in. zmianą środka ciężkości. Regularne ćwiczenia pozwalają zredukować bolesność pleców i wzmocnić mięśnie, które podtrzymują kręgosłup. Niezwykle ważną zaletą ćwiczeń podczas ciąży jest usprawnienie oddechu. Jak wiadomo, podczas ciąży ucisk dziecka często powoduje problemy z oddychaniem u ciężarnej, co jest ogromnym dyskomfortem. Wzmocnienie ćwiczeniami narządów uczestniczących w oddechu sprawia, że poprawia się również samopoczucie przyszłej mamy.
Zachowanie dobrej formy w trakcie ciąży ma ogromny wpływ również na sam poród oraz formę po porodzie. Aktywne w ciąży ciało łatwiej radzi sobie z trudami porodu, a same narodziny dziecka bywają szybsze i mniej bolesne dla matki. Prowadzenie treningów tai chi w ciąży to także inwestycja na przyszłość. Efektem jest bowiem szybszy powrót do formy po porodzie.