Karate - historia, zasady i rodzaje ciosów w karate
Karate to w tłumaczeniu na język polski "puste ręce". Nazwa doskonale odzwierciedla zasady panujące w tej sztuce walki - chodzi o to, by pokonać przeciwnika, nie używając do tego żadnej innej broni niż siły własnego ciała. Poznaj najważniejsze fakty z historii karate i przeczytaj, jakie zasady panują w tej dziedzinie sportu i jakie rodzaje ciosów można zadawać.
Spis treści
- Cztery okresy w historii karate
- Etapy rozwoju człowieka wg filozofii karate
- Style karate
- Stopnie i pasy karate
- Rodzaje ciosów w karate
- Karate - idealny sport dla dzieci
- Zasady karate
Karate uchodzi za japońską sztukę walki i choć Japończycy bardzo się do jej spopularyzowania przyczynili, minęło wiele wieków, zanim ta dyscyplina trafiła do Kraju Kwitnącej Wiśni. Uważa się, że karate powstało na Okinawie - dziś wyspie japońskiej, jednak w czasach kształtowania się tej sztuki walki - suwerennym terytorium. Karate wykształciło się jako adaptacja chińskich sztuk walki wu-shu, które z kolei częściowo wywodzą się z Indii.
Wraz z techniką walki, wyewoluowała również filozofia karate, która mówi, że ma być ono nie tylko drogą do pokonania przeciwnika, ale i metodą samorozwoju. Duże znaczenie w karate przywiązuje się do słowa "sztuka" towarzyszącemu "walce". Karateka ma posiąść sztukę wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu, ma być pracowity. Jedno z japońskich powiedzeń brzmi "Trzy lata na skale" - zawiera w sobie mądrość, która mówi, że nie należy szybko tracić cierpliwości. Masutatsu Oyama, jeden z najbardziej uznanych karateków XX wieku twierdził natomiast, że osoby trenujące karate bardziej powinny wziąć sobie do serca stwierdzenie: "Dziesięć lat na skale" i być wytrwałymi nie tylko w treningach, ale również w pokonywaniu przeciwności dnia codziennego.
Cztery okresy w historii karate
Historię karate dzieli się na 4 okresy:
- okres hinduski
To najbardziej tajemniczy - bo najstarszy i najmniej udokumentowany - okres w historii karate. Sutra lotosu, najważniejsza księga buddyzmu mahajanistycznego, wspomina o wojownikach uprawiających walkę wręcz. W innych przekazach pojawiają się też informacje o yajramushti, - osobach walczących z zaciśniętymi pięściami. Na przełomie V i VI wieku pojawił się też w Chinach Bodhidharma, legendarny mnich, osiadły w klasztorze Shaolin - wiąże się z nim większość stylów wu-shu, z których z kolei wywodzi się karate.
Historia karate ma mieć już kilka tysięcy lat - trudno jednak zweryfikować tę tezę, ponieważ w dużej mierze jest oparta na ustnych przekazach i legendach, dla których brakuje pisemnych potwierdzeń.
- okres chiński
O chińskiej genezie karate świadczy sama nazwa. Pierwszy człon "kara" oznaczał właśnie "chińskie", natomiast "te" - to ręce. Dopiero później zamieniono chińskie "kara" na japońskie słowo wymawiane tak samo, ale pisane inaczej i oznaczające "puste". Intensywny rozwój sztuk walki, z których później ukształtowało się karate, przypadł na okres panowania dynastii Ming.
- okres okinawski
Okinawa zawsze była miejscem, w którym ścierały się wpływy Japonii i Chin. Konflikty pomiędzy mieszkańcami różnych części wyspy próbowano załagodzić dekretem o zakazie używania broni, wydanym w 1609 roku. Karate jako sztuka walki zaczęło się więc rozwijać z braku innych możliwości obrony. Już po upadku dynastii Ming w 1644 roku na Okinawie zaczęli się pojawiać uchodźcy z Chin, którzy również przyczynili się do rozpowszechnienia tej sztuki walki.
- okres japoński
W 1922 roku jeden z mistrzów karate - Gichin Funakoshi udał się na pokaz do Tokio, który tak się spodobał publiczności, że Funakoshi postanowił zostać w Japonii. Karate stało się w Kraju Kwitnącej Wiśni bardzo popularne, a pierwsze dojo, czyli miejsce, gdzie odbywają się treningi, nazwano Shotokan - tak brzmiał literacki pseudonim Funakoshiego. Dziś shotokan jest jednym z najczęściej uprawianych stylów karate.
Dotkliwy dla karate był okres II wojny światowej - zginęło wtedy wielu mistrzów, a Amerykanie jako jeden z warunków kapitulacji podali zakaz uprawiania sztuk walki. Nic jednak nie wiedzieli o karate, więc ta sztuka walki nadal była uprawiana, a z czasem Japończycy zaczęli jej uczyć amerykańskich żołnierzy. Po Amerykanach na karate zwrócił uwagę cały świat.
Etapy rozwoju człowieka wg filozofii karate
Według filozofii karate w rozwoju człowieka można wyróżnić cztery fazy.
- Pierwsza to Sudra, wiążąca się z zaspokojeniem najbardziej podstawowych potrzeb i pragnień ciała - aby człowiek mógł spokojnie dalej się rozwijać, nie może codziennie o nie walczyć.
- Kolejny etap to Vaisya, oznaczająca bardziej kreatywną stroną ludzkiej natury, dążenie do pogłębienia swojej wiedzy, zdolności.
- Trzeci poziom zaawansowania to Kshatriya, na którym kształtujemy swoją siłę woli i samodyscyplinę. Kshatriya to wojownik, który nie zadowala się przeciętnością - cały czas szuka nowych odpowiedzi i chce działać dla dobra całej ludzkości.
- Najwyższy poziom - Brahmin - to życie wypełnione religią i duchem.
Żaden człowiek nie jest skazany na pozostanie na pierwszym etapie, w każdym z nas potencjalnie istnieją wszystkie cztery, musi mieć tylko wytrwałość, by pracować nad ich rozwojem.
Style karate
Istnieje bardzo wiele stylów karate, a niektóre z nich można dzielić na kolejne. Osoby, które chcą zacząć uprawiać tę sztukę walki mają więc z czego wybierać. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze na świecie style karate:
Style karate nierzadko nazywają się tak jak ich twórcy.
Shotokan
Styl, którego nazwa wywodzi się od przydomka jednego z mistrzów - w tym przypadku Gichina Funakoshiego, którego literacki pseudonim (tworzył poezję) brzmiał właśnie Shotokan. Shotokan wyróżnia się przyjmowaniem przez karateków niskiej - nawet w przypadku wykonywania technik nożnych - i stabilnej postawy, z rękoma ułożonymi nisko na biodrach. Ruchy są oszczędne. W Shotokan pojawiają się elementy walki z kilkoma przeciwnikami bądź z użyciem pałki lub miecza.
Goju-ryu
Twórcą tego stylu karate jest Chojun Miyagi, a sam styl w większym stopniu niż pozostałe techniki opiera się na stosowaniu siły. Walczący uczą się odpowiednich technik oddychania i napinania mięśni, muszą być wyjątkowo wytrzymali na ból. Goju-ryu nie jest w Polsce popularne, za to chętnie uprawiają ten styl Japończycy i mieszkańcy Ameryki Południowej.
Kyokushin
Kyokushin to sztuka, a właściwie szkoła walki, założona przez Masutatsu Oyamę - Koreańczyka, który w ogromny sposób przyczynił się do popularyzacji karate, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Oyame najpierw uprawiał shotokan, później goju-ryu, a następnie opracował kyokushin, w dużej mierze bazujący na shotokan. Styl opiera się na kopnięciach i uderzeniach, mniej ważne są chwyty. Kyokushin tworzy 5 elementów:
- kihon - podstawowe techniki kopnięć, uderzeń i bloków;
- kata - sposoby ataku i obrony;
- kumite - bezpośrednia walka;
- iken - trening mentalny;
- ido geiko - poruszanie się.
Wado-ryu
W wado-ryu ważniejsza od siły jest zręczność, a od ataku - zejście z linii ciosu. Na treningach adepci tego stylu karate ćwiczą przede wszystkim zwinność i precyzję, a początki są mniej wyczerpujące fizycznie niż np. ćwiczenie shotokan. Za twórcę tego stylu uważa się Hironoriego Otsukę.
Stopnie i pasy karate
Karate stało się bardzo popularną sztuką walki, rozwinęło się więc nie tylko wiele jego stylów, ale i wprowadzono różnorodne zasady przyznawania stopni i pasów. Przez to trudno je jednoznacznie usystematyzować.
Tymczasem początki karate były zupełnie inne: w tradycyjnej szkole okinawskiej nie przywiązywano do systemu stopni i pasów dużego znaczenia. Byli po prostu początkujący z białym pasem, średnio zaawansowani z brązowym i mistrzowie z czarnym.
Również i dzisiaj obowiązuje podział na stopnie uczniowskie kyu i stopnie mistrzowskie dan. Wewnętrznych podziałów w konkretnych szkołach może być jednak wiele.
Rodzaje ciosów w karate
Karate ma nie tylko wiele stylów, ale i wiele rodzajów ciosów do wykorzystania. Poniżej przedstawiamy podstawowe z nich:
- oizuki - cios prosty,
- oizuki sanbozuki - jeden krok, trzy ciosy,
- maegeri - kopnięcie w przód,
- maegeri rengeri - podwójne kopnięcie w przód,
- yokogeri - kopnięcie w bok,
- ageuke - blok wnoszący,
- kizami - techniki wykonywane przednią ręką lub nogą,
- shutouke - blok ręką,
- soto udeuke - blok zewnętrzny przedramieniem,
- uchi udeuke - blok wewnętrzny przedramieniem,
- nukite - pchnięcie "ręką-włócznią" - opuszkami palców,
- tate urakenuchi - uderzenie grzbietem pięści.
Karate - idealny sport dla dzieci
Na karate można śmiało zapisać dzieci. Choć z nazwy jest sztuką walki, tak naprawdę samoobrona nie jest dla najmłodszych najważniejsza. Dzieci uczą się dyscypliny, koncentracji, a wraz ze zdobywaniem nowych umiejętności zwiększa się ich pewność siebie. Karate nie jest sportem grupowym, więc pozwala dziecku skupić się w większym stopniu na samorozwoju, z drugiej strony treningi zawsze odbywają się w towarzystwie innych adeptów karate. Dzięki tej sztuce walki dzieci stają się zwinniejsze, bardziej gibkie, zwiększa się ich ruchomość w stawach, elastyczność ścięgien i mięśni, wzmocniony zostaje aparat więzadłowo-mięśniowy.
Zasady karate
Mistrz Gichin Funakoshi sformułował 20 zasad, o których powinni pamiętać karatecy. Ich znajomość przyda się również osobom, które myślą nad rozpoczęciem swojej przygody z tą sztuką walki:
1. Karate zaczyna się od pozdrowienia i na nim się kończy.
2. Karate nie może być wykorzystywane jako forma agresji.
3. Karate ma być narzędziem do kształtowania swojej prawości i wdzięczności.
4. Karate to droga do zrozumienia siebie i innych.
5. W karate działanie podąża za duchem, a nie odwrotnie.
6. Karateka w każdej chwili utrzymuje gotowość do otwarcia umysłu.
7. Do nieszczęścia przyczynia się zagubienie i nieuwaga.
8. Karate istnieje nie tylko w dojo - miejscu, w którym odbywają się pojedynki.
9. Zasady karate powinny obejmować wszystkie aspekty życia.
10. Duch karate ma stanowić zachętę do wszystkich poczynań.
11. Duch karate musi być cały czas podgrzewany - inaczej ostygnie.
12. Karate nie zawsze oznacza zwycięstwo, ale zawsze jest ideą, dzięki której można wygrać.
13. W karate trzeba starać się wyprzedzać ruchy przeciwnika.
14. Walka ma przebiegać w sposób naturalny, bez wymuszania czegokolwiek na przeciwniku i dążenia za wszelką cenę do jak najszybszego zakończenia walki.
15. Dłonie i stopy to miecze karateki.
16. Karateka zachowuje w każdej chwili czujność i nigdy nie jest pewny zwycięstwa.
17. Karateka zawsze pozostaje w gotowości.
18. Sposoby ataku i obrony służą przede wszystkim wyćwiczeniu odpowiedniej techniki, jej zastosowanie w walce ma drugorzędne znaczenie.
19. Karateka ma być jak łuk: napinać się, kurczyć, być i szybkim, i powolnym.
20. Karateka zawsze dąży do doskonałości.