Aeroboxing to połączenie boksu i fitnessu. Poznaj jego zalety i efekty
Aeroboxing to trening łączący elementy fitnessu, boksu oraz innych sztuk walki (kick-boxing, karate). Te dynamiczne, wykonywane przy muzyce ćwiczenia, przyspieszają tempo spalania tkanki tłuszczowej, wzmacniają mięśnie ramion, nóg, tułowia, rozwijają szybkość, zwinność i wytrzymałość. Podczas jednej godziny aeroboksu możesz spalić nawet od 600 do 800 kalorii.
Spis treści
Aeroboxing, dzięki połączeniu fitnessu i boksu, na pewno nie jest nudnym treningiem. Szybkie wymachy, wykopy, uniki oraz intensywne tempo, sprawiają, że podczas treningu rozwijane są mięśnie całego ciała. Jeśli wchodząc po schodach łapiesz zadyszkę, na aeroboksie z pewnością poprawisz swoją wydolność.
Aeroboxing - jak wyglądają zajęcia
Aeroboks jest treningiem o wysokiej intensywności. Jeśli nic wcześniej nie ćwiczyłaś i chcesz wypróbować tę formę aktywności, zapisz się do grupy początkującej. Podczas pierwszych zajęć trener wytłumaczy ci, jak wykonywać pozycje poprawnie, aby nie nabawić się kontuzji i nie uszkodzić stawów. Zajęcia z aeroboxingu dzielą się na trzy części: rozgrzewkę, trening właściwy i końcowy cool down (stretching).
Rozgrzewka trwa od około 5 do 10 minut. Rozruch wyprowadzi organizm ze stanu spoczynkowego, przygotuje ciało do intensywniejszej części treningu, dotleniając tkanki, podnosząc temperaturę, co zmniejszy ryzyko naderwania lub zerwania mięśni.
Po rozgrzewce rozpoczyna się trening właściwy, który trwa około 30-40 minut. W rytm muzyki wykonuje się podstawowe ciosy wykorzystywane w boksie: prosty, sierpowy i z dołu. Bardzo ważne jest, aby wszystkie wymachy robić szybko, bowiem to refleks decyduje o zwycięstwie na ringu. Na zajęciach z aeroboxu nie walczy się z drugą osobą, a ciosy wyprowadza się przed siebie, a nie w kierunku przeciwnika. Niektórzy trenerzy dodają do swoich treningów obciążenia, np. 0,5 kg hantle, które trzyma się w dłoniach, dzięki czemu oprócz refleksu, budowana jest siła. Na zmianę z ciosami górnymi, wykonuje się bardzo dużo kopnięć: front kick, side kick oraz elbow strikes, czyli uderzenia łokciem.
Końcową fazą jest tzw. cool down, czyli ćwiczenia wyciszające i rozluźniające, które są niezwykle istotnym elementem treningu. Pozwalają płynnie przejść ze stanu pobudzenia organizmu, regulując rytm serca oraz ciśnienie krwi. Cool down wprowadza ciało w stan rozluźnienia i eliminuje możliwość wystąpienia omdleń i zawrotów głowy. Jeśli jesteś osobą, która ma ogromne pokłady niespożytej energii, zajęcia z aeroboxingu będą dla ciebie idealne.
Czytaj też: Boks - technika. Nauka podstawowych ciosów bokserskich [WIDEO]
Aeroboxing - efekty trenowania
Siła wymachów i ciosów w aeroboksie związana jest z pracą mięśni brzucha, pleców, ramion i nóg. Podczas wykonywania ciosów górnych, rozwijają się głównie mięśnie naramienne, trójgłowe, piersiowe, prosty i skośny brzucha (skręty tułowia) oraz mięśnie nóg, ponieważ wyprowadzając uderzenia, stoimy na ugiętych nogach. Wykopy angażują jeszcze mocniej tę część ciała, rozwijając mięśnie pośladkowe, czworogłowe, dwugłowe, przywodziciele i inne. Bardzo ważne jest wzmocnienie ,,rdzenia’’ ciała, czyli tułowia, który ma za zadanie chronić narządy wewnętrzne przed uderzeniami.
Aeroboks jest idealnym treningiem do pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nawet jeśli nie trenujesz intensywnie, podczas godzinnych zajęć możesz spalić nawet 600 kalorii!
Czytaj też: Bungee fitness - na czym polega? Jaka jest cena zajęć?
Podczas zajęć ciało będzie się intensywnie pocić, zatem warto zapewnić sobie maksymalny komfort. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Zgodnie z szwajcarską piramidą żywieniową dla sportowców, na każdą dodatkową godzinę treningu, powinno wypijać się od 400 do 800 ml napojów izotonicznych albo wody. Odwodnienie organizmu o 3% powoduje bóle głowy i osłabienie organizmu, zatem pij wodę, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia.
Aeroboxing - przygotowanie do zajęć
Jaki strój na aerobox będzie najlepszy? Zrezygnuj z ciasnych i niewygodnych ubrań, wybieraj te z oddychających tkanin, które nie chłoną wody, np. z poliestru. Załóż się także porządny stanik sportowy, który zadba o amortyzację biustu, kiedy ty będziesz wykonywać gwałtowne ruchy. Na treningu możesz ćwiczyć w obuwiu albo boso. Jeśli decydujesz się na buty, zwróć uwagę, czy są lekkie i przewiewne.
1-2 godziny przed zajęciami nie powinno się nic jeść, ponieważ aeroboxing jest bardzo intensywnym treningiem i ćwicząc od razu po posiłku, mogą pojawić się kolki i nudności. Jeśli jesteś bardzo głodna, przekąś np. suszone owoce (daktyle, banan), batonika muesli lub kilka kostek gorzkiej czekolady.
Jaka spiąć włosy na aerobox? Jeśli są długie, możesz upleść warkocz, a grzywkę spiąć plastikowymi spinkami. Dzięki temu, kosmyki nie będą przeszkadzać ci podczas treningu. Jeśli masz włosy półdługie albo krótkie, załóż materiałową opaskę sportową, ciasno przylegającą do głowy.
Polecany artykuł: