MMA (mieszane sztuki walki) – historia, zasady i rodzaje walki w MMA

2018-07-27 11:45

MMA, czyli mieszane sztuki walki, to w dzisiejszych czasach jedno z najpopularniejszych widowisk sportowych. Mimo, że MMA najsilniej rozwinęło się w XX wieku, to historia tego sportu sięga czasów starożytnych. Trening MMA nie należy do najprostszych, ponieważ wymaga od zawodnika ponadprzeciętnej sprawności ruchowej, koordynacji, siły i odwagi. Sprawdź, czym charakteryzuje się MMA oraz poznaj techniki, chwyty i zasady mieszanych sztuk walki.

MMA (mieszane sztuki walki) – historia, zasady i rodzaje walki w MMA
Autor: Getty Images Pojedynek MMA odbywa się w zamkniętej klatce.

Spis treści

  1. Co to jest MMA?
  2. Historia MMA
  3. Zasady MMA
  4. Rodzaje walki (taktyka) w MMA
  5. Podstawowe chwyty MMA
  6. Trening MMA

MMA (mieszane sztuki walki) to sport, który rozgrzewa do czerwoności niejednego fana sztuk walki. Ze względu na mało rygorystyczne zasady i dużą dowolność w doborze technik walki, MMA jest widowiskiem sportowym pełnym niespodzianek! Aby móc brać udział w treningach MMA potrzeba nie tylko chęci, ale przede wszystkim podstawowych umiejętności sprawnościowych.

Poznaj historię MMA i dowiedz się więcej o tym twardym i bezwzględnym sporcie.

Co to jest MMA?

MMA (z ang. mixed martial arts), czyli mieszane sztuki walki, to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy walczą za pomocą technik zaczerpniętych z wielu różnych sztuk walki. MMA jest wielkim widowiskiem sportowym, a prezentowane walki na scenie robią duże wrażenie na odbiorcach. Wszystko dzięki dużej swobodzie doboru technik i chwytów. W MMA używa się taktyk sportowych z boksu, zapasów, judo, kick-boxingu czy ju-jitsu.

Historia MMA

Historia MMA sięga starożytności, a pierwsza forma mieszanych sztuk walki nosiła nazwę „pankration”. Była to dyscyplina sportowa wywodząca się ze starożytnej Grecji i stanowiła połączenie boksu i zapasów. Została włączona do programu igrzysk olimpijskich w 648 roku p.n.e.

Współczesne MMA rozwinęło się dzięki organizowanym w latach 20-tych XX wieku turniejom brazylijskim o nazwie „vale tudo” oraz japońskim – „kakutougi”, organizowanym w latach 70-tych XX wieku. Pierwszy turniej MMA zorganizowano w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych. Turniej nosił nazwę UFC 1. Do rozwoju MMA przyczyniły się również japońskie organizacje: Shooto i Pancrase.

Dziś najbardziej znaczące organizacje wspierające MMA to Ultimate Fighting Championship (UFC) oraz Bellator MMA.

Sprawdź też:

Brazylijskie jiu-jitsu - na czym polega?

Trening bokserski w domu - ćwiczenia dla początkujących

Kalistenika - przykłady ćwiczeń i metody treningowe

Zasady MMA

Mieszane sztuki walki pomimo tego, że dopuszczają użycie niemal każdej techniki walki, to mają pewne zasady, których należy przestrzegać. Na ringu walczy się w stójce oraz w parterze. Można do tego stosować wszelkiego rodzaju dźwignie, uderzenia, kopnięcia, rzuty, ciosy i duszenia. Nie oznacza to jednak, że MMA kieruje się zasadą „wszystkie chwyty dozwolone”. Zabronione są wszelkiego rodzaju zachowania, które bezpośrednio zagrażają życiu zawodników. Nie wolno wyłamywać stawów, uderzać w miejsca intymne oraz kręgosłup, nie wolno stosować uderzeń głową, nie można także wkładać palców do oczu czy uszu oraz gryźć i kopać leżącego.

Walkę wygrywa ten, kto zmusi przeciwnika do poddania się lub znokautuje go. Jeśli w trakcie walki nie nastąpi żadne z określonych czynności, to sędziowie decydują o zwycięstwie odpowiednio przyznając punkty.

Walki MMA organizowane są zazwyczaj na dużych stadionach i odbywają się na ringach otoczonych siatką (nazywanych klatkami), co ma chronić zawodników przed wypadnięciem poza ring. UFC używa ośmiokątnych ringów, które są znakiem rozpoznawczym organizacji. Sprzęt, który powinien mieć zawodnik MMA, to przede wszystkim ochraniacz na zęby oraz rękawice.

Czytaj też: Rękawice bokserskie - jakie kupić?

Warto wiedzieć

Podział wagowy w MMA używany w większości światowych organizacji zakłada następujące kategorie:

waga superciężka (+120 kg/265 lb)

waga ciężka (-120 kg/265 Ib)

waga półciężka (-93 kg/205 Ib)

waga średnia (-84 kg/185 Ib)

waga półśrednia (-77 kg/170 Ib)

waga lekka (-70 kg/155 Ib)

waga piórkowa (-66 kg/145 Ib)

waga kogucia (-61 kg/135 Ib)

waga musza (-57 kg/125 lb)

waga słomkowa (-52 kg/115 lb)

waga atomowa (-48 kg/105 lb)

Rodzaje walki (taktyka) w MMA

Ze względu na to, że do walk MMA zgłaszają się przedstawiciele różnorodnych sztuk walki, każdy z nich ma swoje przyzwyczajenia i predyspozycje, które wyniósł z praktyki sportowej. To dość szybko wpłynęło na wyklarowanie się podziału konkretnych taktyk:

  • zapaśnik - to taktyka, w której walczy się w zwartej stójce, tj. w klinczu i uderza się przeciwnika w parterze. Najważniejszym elementem jest obalenie rywala i rzucenie go na matę. Często stosuje się tu zasadę „ground and pound”, czyli połóż i dołóż. Kluczowe w „zapaśniku” jest osiągnięcie dosiadu na parterze i okładanie przeciwnika pięściami.
  • parterowiec - tu najważniejsze są umiejętne chwyty. Zawodnik w „parterowcu” (z j.ang. grappler) dąży do walki w parterze, a wygraną osiąga dzięki duszeniu, wykręcaniu lub dźwigni.
  • uderzacz - to taktyka, w której najważniejsze są ciosy zadawane rękami i nogami w staniu. Stosuje się tu zasadę „sprawl and brawl”, która oznacza – unikaj zwarcia i uderzaj. Zawodnik preferujący ten styl będzie za wszelką ceną próbował utrzymać się na nogach i nie dać się obalić. Najważniejsze są tu kopnięcia i ciosy zadawane pięściami oraz łokciami.

Podstawowe chwyty MMA

Ze względu na dużą różnorodność dyscyplin, które można wykorzystywać w mieszanych sztukach walki, chwytów w MMA jest naprawdę wiele. Podstawowe i najważniejsze z nich to: - TKO: nokaut techniczny, który oznacza poddanie się przeciwnika. Najczęściej jest to gilotyna, czyli bardzo silne duszenie.

  • TAKEDOWN: zmiana walki ze stójki na walkę w parterze.
  • PIMP SLAP: uderzenie przeciwnika z otwartej dłoni.
  • HAMMER FIST: tak zwany młotek – uderzenie tylną częścią dłoni.
  • SLAM: podniesienie u rzucenie rywala na matę.
  • PEDELA DA: kopnięcie przeciwnika w głowę.
  • DŹWIGNIE: niebezpieczne i bolesne chwyty często uniemożliwiające dalszą walkę.
  • DUSZENIA
  • KLUCZE

W MMA najczęściej używa się chwytów zaczerpniętych z boksu, kick-boxingu, judo i zapasów.

Trening MMA

Trening MMA na pewno nie należy do najprostszych, ale każdy kto ma wolę walki i chęci może wziąć w nim udział. Zajęcia rozpoczynają się od rozgrzewki i ćwiczeń kondycyjnych. Doskonała wydolność jest kluczem do sukcesu, więc na niej kładzie się na początku największy nacisk. Następnie przechodzi się do podstawowych ćwiczeń sprawnościowych, takich jak pompki, podciąganie na drążku, sprint, przysiady, skoki i inne. Druga część zajęć zakłada trening konkretnych chwytów i taktyk.

W treningu MMA najważniejszy jest tak zwany trening przekrojowy, podczas którego uczy się zawodnika różnorodnych umiejętności walecznych oraz sprawnościowych. W technice MMA najistotniejsze są trzy komponenty, które określa się jako taktyki mieszanych sztuk walki. Należy więc uczyć się każdej z nich, tj. walki w stójce, walki w zwarciu oraz walki w parterze.

W MMA wykorzystuje się techniki walki z takich dyscyplin sportowych jak: boks, boks tajski, kick-boxing, sambo, zapasy, judo, ju-jitsu, karate oraz taekwondo. Dobry zawodnik powinien wykazywać się wszechstronnością na ringu, więc na treningach MMA uczy się każdej z wymienionych technik.

Warto wiedzieć

Najpopularniejsi zawodnicy MMA w Polsce i na świecie

Do najpopularniejszych polskich zawodników mieszanych sztuk walki można zaliczyć między innymi:

  • w wadze ciężkiej - Marcina Tyburę, Michała Andryszaka, Adama Wieczorka, Marcina Różalskiego, Michała Kitę, Szymona Bajora, Mariusza Pudzianowskiego, Damiana Grabowskiego, Jędrzeja Maćkowiaka;
  • w wadze półciężkiej – Jana Błachowicza, Tomasza Narkuna, Marcina Prachnio, Karola Celińskiego;
  • w wadze średniej – Mameda Chalidowa, Krzysztofa Jotko, Michała Materlę, Piotra Strusa oraz wiele innych.

Wśród popularnych nazwisk są także kobiety, np. Joanna Jędrzejczyk, Karolina Kowalkiewicz oraz Agnieszka Niedźwiedź.

Do popularnych zawodników MMA z całego świata można zaliczyć takich sportowców jak: Demetrious Johnson, Conor McGregor, Max Holloway, Tony Ferguson, Khabib Nurmagomedov, Joseph Benavide, Cody Garbrandt, Jose Aldo i wielu innych.