15-latek chce przytyć: od czego zacząć? [Porada eksperta]

2015-06-08 10:22

Mam 15 lat, 176 cm wzrostu i ważę zaledwie 53 kg. Chciałbym wiedzieć, co jeść, żeby przytyć. Prowadzę aktywny tryb życia.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Jesteś teraz w fazie bardzo intensywnego wzrostu i prawdopodobnie dopiero rozwijasz masę mięśniową. Będzie to trwało do 18.-20. roku życia. Jeśli więc do tego prowadzisz bardzo intensywny tryb życia, potrzebujesz około 3 000-3 500 kcal. Oznacza to zjadanie 6-7 posiłków o zróżnicowanej kaloryczności (najwięcej na obiad). Taką dietę trudno jest samemu zbilansować, jedząc zdrowe produkty, a nie pizzę czy słodycze, i dlatego warto odwiedzić dietetyka, który dokładnie wypyta cię o tryb życia oraz o to, co jesz, sprawdzi w siatkach centylowych, jak się rozwijasz. Wytłumaczy ci, gdzie robisz błędy, no i ułoży odpowiedni program dietetyczny. Będzie on zależał od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest właśnie aktywność fizyczna, tzn. jaki jej rodzaj uprawiasz, z jaką intensywnością i jak często w ciągu tygodnia. Być może jest ona dla twojego organizmu zbyt wyczerpująca. Należy te wszystkie czynniki sprawdzić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE