Aktywność fizyczna po zapaleniu trzustki [Porada eksperta]

2017-11-07 7:25

Mam 25 lat. Chciałbym zrobić sobie dobrą rzeźbę ciała, a miałem zapalenie trzustki spowodowane nadużywaniem narkotyków i alkoholu. Chcę się wziąć w garść.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

W twoim przypadku, czyli po zapaleniu trzustki, zrobienie masy, intensywne ćwiczenia i wysokobiałkowa dieta oparta na odżywkach jest bardzo ryzykowna ze względu na nawrót choroby. Duża ilość białka w diecie będzie zmuszała ja do intensywnej pracy, bez względu na to czy będziesz jadł mięso drobiowe czy odżywki, a ćwiczenia będą osłabiać układ immunologiczny. W przypadku diety opartej na odżywkach białkowych istnieje bardzo duże ryzyko, że mogą być zanieczyszczone hormonami i niedozwolonymi termogenikami. Myślę głównie o importowanych odżywkach i suplementach. Poza wszystkim, budowanie masy i dieta będą obciążać przewód pokarmowy ogromną ilością tabletek. A to ZMA, a to aminokwasy rozgałęzione, a to witaminy i minerały, które muszą wspomóc budowanie masy mięśniowej. Dla kogoś po zapaleniu trzustki to dosyć niebezpieczne. Jednym słowem odradzam.

Polecałabym zacząć od biegania. Ćwiczenia aerobowe pomogą ci wyregulować metabolizm i pracę gruczołów dokrewnych, w tym trzustki, nauczy zdrowego stylu życia, wymusi na Tobie odpowiednią dietę. Zacznij od treningu przygotowującego do przebiegnięcia 10 km, a potem półmaratonu, maratonu. Jeśli się zakochasz, kolejny etap to ultrabieganie albo triathlon. W ten sposób poprawisz kondycję oraz nauczysz organizm produkcji endorfin - hormonów zadowolenia, które są bezcenne. Jeśli jednak wolisz coś bardziej ekscytującego, polecałabym na początek cross-fit intro. Krótkie, intensywne wysiłki wykonywane w seriach. Wersja intro - jest podstawowa - buduje wytrzymałość siłową, uczy techniki, np. podrzutu ciężaru, przysiadów sumo, biegu po ścianie, wskakiwania na skrzynię czy podciągania się na ramionach i również fenomenalnie rzeźbi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Co wiesz o trzustce

Pytanie 1 z 10
Słowo „pancreas”, czyli trzustka wywodzi się z greckiego i oznacza: