Bieganie po wyleczonej gruźlicy? [Porada eksperta]

2016-06-17 17:46

Około 3 lata temu zachorowałam na gruźlicę, jestem po pełnej kuracji i zdrowa, czuję się dobrze, kontroluję siebie, dbam, aczkolwiek jeżeli jest bardzo gorąco, źle mi oddychać. Czy jest to spowodowane tym, że po chorobie moje płuca są słabsze? Czy po przebytej chorobie mogę biegać, czy będzie to jakaś przeszkoda dla mojego zdrowia? Czasem, jak pobiegam 15 min wieczorem, ciężko mi złapać oddech i nie mogę w pełni oddychać.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Myślę, że warto porozmawiać o twoim problemie z lekarzem pulmunologiem. Nie znam historii twojej choroby, wyników badań RTG czy rezonansu, sposobu leczenia, który ma wiele skutków ubocznych. Z kolei, sama choroba mogła zniszczyć wiele pęcherzyków płucnych, pozostałe uległy zwiększeniu, co zmniejszyło powierzchnię płuc i utrudnia oddychanie.

Czy będziesz mogła biegać? Nie wiem, trzeba podpytać lekarza, zrobić badania, np. spirometrię, i jeśli wyniki będą dobre, opracować trening biegowy dla ciebie, abyś mogła swobodnie przebiec np. 3 lub 5 kilometrów.

Rozsądnym wydaje się dla ciebie metoda Gallowaya albo slow joggingu. Wydaje się też, że nie powinnaś biegać, gdy jest bardzo gorąco i bardzo zimno. Pamiętaj też, że jeśli jesteś bez formy, bo nie ćwiczyłaś od dłuższego czasu, cudu nie będzie. Każdy z nas będzie wyczerpany po 15 minutach biegu i będzie z trudnością łapał powietrze. Warto też, żebyś odpowiednio przygotowała ciało do wysiłku biegowego gimnastyką. Wzmocnij mięśnie brzucha (brzuszkami), ramion (damskie pompki), pośladków (przysiady), przywodzicieli i odwodzicieli.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta