Biegi długie a dna moczanowa [Porada eksperta]

2014-08-04 18:05

Biegam około 50-70 km tygodniowo, jestem szczupły, nie piję alkoholu, uważam na to co jem, staram się stosować dietę, piję dużo wody. Biorę magnez z potasem i Allupol 100 mg codziennie. Co 1,5 miesiąca mam napad dny moczanowej (marzec, czerwiec i teraz sierpień), zaatakowany jest zawsze paluch u prawej nogi. Stężenie kwasu jest trochę ponad normę (od 6,5 do 8,6 mg/dl), reszta wyników jest dobra. Czy biegi mogą powodować napady? Jeżeli tak, to ile mógłbym biegać dziennie, żeby nic sobie nie zrobić? Pozdrawiam.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Dna moczanowa należy do chorób o podłożu genetycznym, której objawy zaostrzają się w wyniku nieprawidłowej diety i stylu życia. Wysiłek fizyczny, szczególnie bieganie, może powodować zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi i prowokować ataki choroby.

Aby ocenić, czy możesz biegać i ile kilometrów, należałoby jednak prześledzić twoją dietę i oszacować spożycie puryn. Niemniej ważne będą: pora treningu, rodzaj treningu (czy interwałowy czy nie), bilans płynów w trakcie i po nim. Dopiero te wszystkie informacje i dodatkowo inne badania organizmu mogą pomóc w ustaleniu optymalnego wysiłku dla ciebie. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta