Ból brzucha po posiłkach, kłopoty z wypróżnianiem i osłabienie [Porada eksperta]

2016-08-02 10:40

Po każdym jedzeniu pojawiają się okropne bóle w jelitach, a następnie kłopoty z wypróżnianiem się. Zazwyczaj jest to nie do końca biegunka. Za każdym razem źle się czuję, a przy potrzebach fizjologicznych przechodzą mnie poty, jakbym tracił siły. Badania krwi były robione i było wszystko ok. Do tego bóle głowy, często w kręgosłupie, tak jakby były to korzonki i również osłabienie. Bulgotanie w jelitach także występuje. Często pojawia się jasny śluz zamiast normalnego wydalania. Nie wiem, co robić. Jest to dla mnie krępujące i uciążliwe.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Konieczna jest wizyta u lekarza i zdiagnozowanie twojego stanu. Potrzebne są badania białek fazy ostrej, posiew kału w kierunku pasożytów i bakterii, bo być może jest to nadmierny rozrost flory bakteryjnej. Zbadanie kalprotektyny. Lekarz może ci też dać skierowanie na wykonanie gastroskopii, zapisze ci odpowiednie leki, które pomogą ci w trudnych chwilach. W przypadku bardzo silnych bóli brzucha i zaburzeń rytmu wypróżnień, gorączki konieczna jest twoja wizyta na SOR. Niezbędna jest też twoja wizyta u dietetyka i ocena twojego sposobu odżywiania i skorygowanie jej w przypadku jakichś poważnych błędów. Możesz jeść zbyt rzadko, nieodpowiednie produkty, powodujące nadmierną fermentację, lub odwrotnie - zapierające, mało wypijać wody. Dodatkowo możesz mieć nietolerancje pokarmowe, które również w ten sposób mogą się manifestować. Jednym słowem, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE