Ból palca u stopy po wysiłku fizycznym. Czy to dna moczanowa? [Porada eksperta]

2017-06-19 11:53

Podejrzewam u siebie dnę moczanową. Mam podniesiony kwas moczowy we krwi, ataki bólu w dużym palcu u nogi po wysiłku fizycznym. Gdy się oszczędzam, nie miewam tych ataków. Czy ten objaw pasuje do opisu dny moczanowej, czy szukać gdzie indziej przyczyny? Ból trwa od kliku dni do 2 tygodni.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Rzeczywiście objawy wskazują na dnę moczanową. Konieczna jest wizyta u lekarza, skierowanie do reumatologa i kontrola przebiegu choroby. Leki, które powinieneś brać, to te eliminujące kwas moczowy z krwioobiegu. Wysiłek fizyczny prowadzi do gromadzenia kwasu moczowego i stąd odczyn bólowy. Konieczna jest zmiana stylu odżywiania, eliminująca produkty wysokopurynowe, z których powstaje kwas moczowy, rozsądny wysiłek fizyczny i oczywiście wypijanie dużej ilości wody niskozmineralizowanej. Nie są to czynniki, które wyleczą Cię z choroby. Niezbędna jest wizyta u lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE