Bóle stawów przy dnie moczanowej [Porada eksperta]

2017-02-06 11:29

Jestem 24-letnią kobietą. Na diecie masowej jestem od około tygodnia i zauważyłam, że po treningu potwornie bolały mnie stawy, zwłaszcza biodrowe i kolanowe, ale także szyja, kręgosłup i nieprzyjemnie chrupało mi we wszystkich stawach. Dodatkowo, biorę od jakiegoś czasu suplement diety ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie. Czy możliwym jest, że zawyżona podaż białka (ok. 130g/56kg masy ciała/dzień) powoduje u mnie bóle i strzelanie stawów ze względu na zbytnie odwodnienie organizmu, czy mam jednak szukać innej przyczyny? Dodam, iż od wystąpienia objawów zaczęłam dużo więcej pić, obniżyłam ilość białka do ok. 100g oraz zażywam hydrolizat kolagenu i objawy w ciągu trzech dni prawie ustąpiły, jednak boję się, że może być to coś poważniejszego.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Zdecydowanie odwiedź specjalistę i ustal, czy przyczyna nie jest organiczna. Przy dnie i zbyt dużej ilości białka w diecie, wysiłku mogą pobolewać stawy. Również w stanach zapalnych stawów. Najpierw odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, wykonaj badania krwi, które już pokażą kierunek dalszych działań. Trzeba oznaczyć poziom kwasu moczowego, elektrolity, polecałabym wykonanie badania witaminy D, kinazę kreatynową, białko stanu zapalnego. Koniecznie też zweryfikuj aktywność fizyczną, być może za bardzo obciążasz stawy, mając przy tym dużą masę ciała. Trudno mi ocenić działanie suplementu, który wzięłaś, w każdym razie nie powinny cię po nim boleć stawy. W chronicznym, przewlekłym odwonieniu może pojawić się zmęczenie stawów, podobnie z niedoborów witamin i składników mineralnych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE