Brak żelaza w organizmie [Porada eksperta]

2016-05-04 10:08

Mam 30 lat. Przez ostatnie parę dni mam jadłowstręt. Wczoraj zrobiłam sobie badania krwi i gastroskopię. Niestety wykryto u mnie bakterie H.pylori. Lekarz zapisał mi Pantoprazolum, Metronidazolum i Amoxicillinum 2 x dziennie oraz zalecił dietę lekkostrawną. Dzisiaj odebrałam wyniki krwi i okazało się, że mam tylko 38 mg/dl żelaza. Czy mogę zakupić jakieś żelazo w aptece i brać? Jak uzupełnić brak żelaza?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Preparaty żelaza leczące anemię przepisuje na receptę lekarz, zresztą przy twojej dolegliwości i leczeniu konieczna jest jego konsultacja. Jeśli lekarz zapisze ci preparaty żelaza, a nie poprawią one obrazu krwi, zleci pogłębioną diagnostykę i szukanie przyczyn niskiej wchłanialności żelaza. Może nią być np. celiakia

Oczywiście zawsze należy przeanalizować dietę i ustalić, czy nie popełniasz błędów. Może ich być wiele: mało urozmaicona dieta, uboga w białka zwierzęce, witaminę C i witaminy z grupy B. Jedzenie zbyt dużej ilości produktów mlecznych, weganizm, popijanie dań mięsnych herbatą, kawą, napojami typu cola z kwasem fosforanowym. I należałoby to pod okiem dietetyka zmienić. Jednym słowem o leczeniu i dalszym postępowaniu powinien zdecydować lekarz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta