Brzuch wydaje dziwne odgłosy. Co oznacza przelewanie i burczenie? [Porada eksperta]

2018-01-22 8:57

Od dłuższego czasu zmagam się z dziwnym problemem. Mój brzuch wydaje dziwne odgłosy, to nie tylko burczenie, przewracanie się, ale tak jakby coś jechało, trwa to kilka sekund. Dzieje się nie wtedy, kiedy jestem głodna, a kiedy najedzona bądź w trakcie jedzenia, kiedy leżę na plecach (w innej pozycji nie). Od czego tak się dzieje?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie można jednoznacznie określić skąd u ciebie takie objawy. Może to być nieprawidłowa dieta, która sprzyja rozrostowi nieprawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, za mała ilość zjadanych posiłków w ciągu dnia - wydłużone przerwy między nimi. Stosowanie różnych "cudownych" diet odchudzających, z dużą ilością surowizny. Dyspepsja przewodu pokarmowego, przewlekły stres. Zbyt mała ilość ruchu i siedzący tryb życia, bo wtedy gazy nie mają się jak wydostać z przewodu pokarmowego (a wydychasz je np. podczas spaceru, marszu czy innych tlenowych aktywnościach fizycznych), wreszcie przyczyną mogą być nietolerancje pokarmowe, np. na gluten, który trzeba potwierdzić badaniami. I wreszcie nietolerancja laktozy, fruktozy i innych składników.

W tej sytuacji zacznij od prowadzenia dzienniczka żywieniowego i notowania w nim: pór posiłków, ich składu i swojego samopoczucia po jedzeniu. Wtedy ocenisz, jakie produkty powinnaś wyeliminować ze swojej diety. I z tym dzienniczkiem udaj się do dietetyka i lekarza, jeśli będziesz miała zaburzony rytm wypróżnień, spadek masy ciała, brak apetytu czy brak sił. Warto też dopytać w aptece farmaceuty o najskuteczniejszy dla siebie probiotyk. Razem z uporządkowaną dietą, regularnymi posiłkami powinien poprawić twój stan.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta