Ciągła senność, zmęczenie i brak apetytu [Porada eksperta]

2017-12-20 18:13

Od jakiegoś czasu nie mam na nic ochoty, jestem senna, zmęczona, najchętniej spałabym 24 h na dobę, przy tym pojawia się brak apetytu. Mam obfite i długie krwawienia. Tydzień po okresie zrobiłam badanie krwi: hemoglobina - 11,5, hematokryt - 35,1, mcv - 77,7, mch - 25,4%, monocyty - 12,1, żelazo - 43,5. Co może być tego powodem? Lekarz medycyny pracy, który obejrzał moje wyniki, stwierdził, że powinnam udać się do ginekologa endokrynologa.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Bardzo możliwe, że masz niedoczynność tarczycy i dlatego wizyta u endokrynologa jest jak najbardziej wskazana. Endokrynolog zleci ci badania hormonów tarczycy, a nawet poziomu przeciwciał, jak to się robi w przypadku podejrzenia zapalenia tarczycy -choroby Hashimoto. Namawiam na wykonanie badania poziomu witaminy D we krwi. Jej niedobór może dawać podobne objawy, o których piszesz. Również w obrazie morfologii. Wyrównywanie poziomu witaminy D jest zalecane w Polsce od września do marca z powodu niskiego nasłonecznienia. Nie warto jednak tego robić suplementem diety, ale dawkowaniem leku o poziomie odpowiednim do niedoboru.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE