Codzienna poranna czkawka i odbijanie powietrzem [Porada eksperta]

2015-06-08 9:57

Szczególnie rano, gdy idę, mam czkawkę na przemian z odbijaniem powietrzem. Czy to objaw pracy któregoś z narządów czy coś niepokojącego?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Mechanizm czkawki jest prosty: są to rytmicznie powtarzające się mimowolne skurcze przepony i mięśni oddechowych, powodujących wdech z równoczesnym zamknięciem głośni, co wywołuje charakterystyczny odgłos. Jakie czynniki sprzyjają czkawce? Łapczywe jedzenie i połykanie powietrza, picie jednorazowo dużych ilości alkoholu czy napojów gazowanych, palenie, nagła zmiana temperatury żołądka, po wypiciu gorącego napoju, a potem zimnego, a także emocjonalny stres lub podniecenie. Długo trwająca czkawka (np. przez dobę) lub częsta w ciągu dnia wymaga konsultacji neurologa i gastrologa, oczywiście po wcześniejszej wizycie u lekarza pierwszego kontaktu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE