Czego nie jeść, żeby mieć płaski brzuch? [Porada eksperta]

2017-03-02 9:40

Dostałem odpowiedź, w której było napisane: "Odstająca przepona to może być również efekt nieprawidłowej diety i dlatego przyjrzałabym się jej baczniej. Ruchy przepony są niezależne od woli człowieka, mogą być jednak modyfikowane pośrednio przez inne grupy mięśni (na przykład podczas śpiewu czy wstrzymywania oddechu)". Nieprawidłowa dieta, czyli jaka i o co chodzi z tym modyfikowaniem? Czy z wiekiem przepona "zmaleje"?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Przepona znajduje się wewnątrz klatki piersiowej. Tzw. kaloryfer to są przede wszystkim mięśnie brzucha: poprzeczny, prosty, mięśnie skośne. Przepona nie powinna mieć wpływu na rzeźbę mięśni brzucha. Poza tym, wszystkie mięśnie: brzucha, przykręgosłupowe, kończyn masz w fazie rośnięcia, w związku z tym ich wielkość i proporcje będą właściwe, gdy będziesz pełnoletni, na razie rosną. Jeśli chodzi o dietę, może zmieniać ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej i dawać "odstający brzuch".

Jaka dieta? Taka która powoduje nadmierną fermentację w jamie brzusznej, czyli produkty świeże niedokładnie pogryzione, owoce z tłuszczem, np. owsianka + owoce (szczególnie suszone) + masło orzechowe, wszelkie kwaszonki, nasiona roślin strączkowych, napoje gazowane, odżywki słodzone poliolami (są one również w gumie do żucia) czy wreszcie napoje izotoniczne, jeśli śluzówka przewodu pokarmowego jest w stanie zapalnym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE