Czerwone buraki a czas trawienia i kolor moczu [Porada eksperta]

2015-08-12 16:22

Jak długo trwa trawienie gotowanych buraków? Czy mocz jest po zjedzeniu czerwony i jak długo? U mnie to trwa już kilka dni i mocz jest coraz bardziej czerwony. Zjadłam tylko 5-6 buraków.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

O walorach zdrowotnych buraków oraz dlaczego barwią mocz przeczytasz na https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/buraki-zapobiegaja-nowotworom-i-miazdzycy-wlasciwosci-betaniny-betainy-aa-5LMv-Mqep-KAM1.html. Buraki są trawione około 4 godzin. W niektórych przypadkach stanów zapalnych jelit w ogóle nie są trawione i "przelatują" przez przewód pokarmowy w ciągu godziny. Ciemna barwa moczu może wynikać z wypijania zbyt małej ilości wody. Wtedy mocz się zagęszcza, a nerki intensywniej pracują. Warto wtedy pić więcej wody niż zalecane 1,5 lita, szczególnie podczas upałów, gdy bardziej się pocimy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE