Czy 3-latek może codziennie pić kakao? [Porada eksperta]

2014-07-07 20:09

Od czerwca mój 3-letni syn codziennie do śniadania chce wypić dużą szklankę mleka z napojem kakaowym Instant. Przeczytałem niedawno opinię, że kakao zawiera kwas szczawiowy, który obniża przyswajalność wapnia, magnezu i żelaza. Dodatkowo sporadycznie może też wyzwalać alergie. Zastanawiam się, jakiego zdania jest dietetyk? Jak często dziecko w takim wieku może pić kakao?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie samym kakaem twój syn żyje, także przy urozmaiconej i różnorodnej diecie, może pić kakao 1-2 razy w tygodniu i nie grozi mu niedobór składników mineralnych, ale... To kakao, które syn chce pić ma dużo cukru, przeciwzbrylaczy i witamin. Nie jest to dobry, ale smaczny wybór. Gdybyś zamienił jego przysmak na kakao bez dodatków, z pewnością nie byłoby takie pożądane i smakowite, za to bogatsze w składniki takie jak żelazo, magnez. Niestety również mało przyswajalne ze względu na kwas szczawiowy oraz fityniany (to samo odnosi się do czekolady, z której żelazo czy magnez nie są przyswajalne).

Musisz też pamiętać, że kakao jest używką i zawiera alkaloidy, substancje pobudzające. Mogą one, oprócz stanów pobudzenia, powodować stany zapalne śluzówki przewodu pokarmowego. Zamiast kakao użyj carobu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta