Czy ból brzucha po usunięciu macicy może się wiązać z odżywianiem? [Porada eksperta]

2016-07-11 16:23

Mam 59 lat, ponad pół roku temu przeszłam usunięcie macicy wraz z przydatkami, niestety w szpitalu złapałam bakterię i leżałam jeszcze przez miesiąc. Mam dalej bóle w podbrzuszu, ginekolog stwierdził w środku martwicę, przepisał leki i czekam na wizytę kontrolną. Guz macicy był niezłośliwy. Brzuch na dole mam dalej twardy i czuję, jakby mi coś uciskało na żołądek, bo mam ciągłe bóle, i na wątrobę.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie jestem lekarzem, nie potrafię znaleźć przyczyny twojego bólu i dyskomfortu, jaki odczuwasz. Leki, które otrzymałaś (za wyjątkiem estrogenu), mają za zadanie uporać się z infekcją i zakażeniem, które przytrafiło ci się w szpitalu (nie wiem, czy może ono być przyczyną twoich dolegliwości). Jako specjalista od żywienia, namawiam cię na przeanalizowanie tego, co jesz. Być może, jesz zbyt ciężkie potrawy, zbyt tłuste, wzdymające (mogą być to też owoce czy mleko, powodujące wzdęcia), jesz zbyt rzadko i duże objętościowo posiłki. Przeciążony układ pokarmowy może mieć wpływ na twój dyskomfort. Nie zaszkodzi wykonanie prób wątrobowych, sprawdzenie stężenia enzymów trawiennych i zrobienie USG jamy brzusznej. Zresztą lekarz na kontroli z pewnością "osłucha" twój brzuch i będzie wiadomo coś więcej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE