Czy chrom w tabletkach pomaga w odchudzaniu? [Porada eksperta]

2014-02-24 12:44

Mam 57 lat, BMI - 30. Staram się odżywiać zdrowo, tzn. sama gotuję z dobrych produktów, ale popełniam błąd w odżywianiu, ponieważ jadam 2 razy dziennie. Śniadanie w czasie ok. 30-60 min po przebudzeniu (ok. 9 rano), w południe zjadam jakiś jogurt lub owoc i kolację ok. 19-20. Kolacja jest na ogół posiłkiem gorącym, nawet nie bardzo obfitym (mam refluks żołądkowo-przełykowy - nie mogę zjeść dużo na raz). Od ok. 10 lat borykam się też z biegunkami na tle nerwowym (rano biorę 1 tabletkę Loperamidu). W południe jem więcej, ponieważ później mam problem z dodatkowymi stolcami (a ok. godz. 14 muszę wyjść do pracy). Czy przyjmowanie chromu może spowodować spadek wagi u mnie i czy w moim wieku nie będzie to szkodliwe?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Joanno, nie pomoże Ci chrom w tabletkach, skoro popełniasz podstawowy błąd jakim jest mała ilość posiłków. Mało tego, może Ci on zaszkodzić, skoro masz problemy z jelitem.

Twój przypadek jest kliniczny i wymaga zrobienia szeregu badań szukających przyczyny Twojej zbyt wysokiej masy ciała. Oprócz złych nawyków żywieniowych, może to być alergia na gluten, nietolerancja laktozy, choroby tarczycy, zaburzenia hormonów płciowych z powodu menopauzy, cukrzyca, niedobór witaminy D.

Namawiam na odwiedzenie lekarza, porobienie badań, które on zleci i, jak już będzie więcej wiadomo o twoim metabolizmie, odwiedzenie dietetyka i ułożenie programu dietetycznego. Spadek masy ciała uzyskasz z pomocą specjalistów, a nie reklamowanej pigułki, ziół czy innych jeszcze suplementów. Pozdrawiam serdecznie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta