Czy nastolatek może przyjmować L-karnitynę? [Porada eksperta]

2016-04-17 14:24

Mam 15 lat. Czy branie L-karnityny w tym wieku jest szkodliwe? Trenuję po 4 godz. dziennie, gram w siatkę i jestem czasami bardzo zmęczona, i mam grube uda. Czy branie L-karnityny mi pomoże? Po wysiłku mam bardzo małe tętno, czasami 47.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

L-karnityna nie jest zalecana dla nastolatków, podobnie jak wszystkie suplementy diety wspomagające odchudzanie czy dla sportowców. Nie ma uzasadnienia, żeby ją brać. Przy tak wysokiej aktywności fizycznej, jaką masz, twoje zapotrzebowanie kaloryczne należy oszacować na poziomie 2800 kcal. Przy tak dużej ilości spożywanych kalorii deficyt w L-karnitynę nie jest możliwy. Przyczyn twojego zmęczenia należy szukać prawdopodobnie w zbyt niskokalorycznej diecie, może monotonnej albo ubogiej w strategiczne dla rozwoju i aktywności składniki, takie jak witaminy, antyoksydanty, minerały czy białko. Codzienne treningi uniemożliwiają regenerację organizmu, co powoduje znaczne nagromadzenie wolnych rodników, które mogą wpływać na centralny układ nerwowy, dając stan ciągłego zmęczenia. Grube uda mogą być efektem nadmiernego wysiłku fizycznego obciążającego nogi albo są charakterystyczne dla typu twojej budowy. A będzie ona jeszcze zmieniać się, przynajmniej do 18. roku życia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE