Czy organizm człowieka potrzebuje mleka? [Porada eksperta]

2013-08-26 17:21

Witam, chciałam zapytać o mleko - czy to prawda, że organizm człowieka nie potrzebuje mleka, że oblepia on inne narządy, a raczej je zaśluzowuje? Zdania są podzielone, ale dużo jest przeciwników nabiału, nie tylko mleka, ale nawet kefirów i jogurtów, które uważałam za zdrowe. Czy te przetwory mleczne można jadać w chorobach żołądka? Od jakiegoś czasu rano budzi mnie ból w nadbrzuszu - wszystkie badania miałam robione, mam stwierdzony refluks żółciowy, ale nawet po Nospie uczucie gniecenia pozostaje. Czy może mieć to związek z przetworami mlecznymi?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj. Rzeczywiście, zwolennicy "zdrowego" żywienia są zdania, że mleko i jego przetwory trują. W podobnym tonie wypowiada się medycyna chińska, chociaż nie do końca. Oficjalna medycyna i dietetyka stoją na stanowisku, że mleko jest jednym z najcenniejszych produktów dla zdrowia.

Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy to co kupujemy w sklepach, a mam na myśli mleko UHT, jest mlekiem? Raczej nie. Wbrew temu co się powszechnie uważa, mleko nie jest cichym mordercą, ma dużo wapnia w odpowiednim stosunku do fosforu, łatwoprzyswajalnego. Trawienie mleka i jego przetworów może być kłopotliwe, jeśli w wyniku niejedzenia tej grupy produktów zanika produkcja enzymu w jelitach, która wraca stopniowo, jeśli zaczynamy wprowadzać je w małych ilościach do diety. Bardzo niewiele osób jest upośledzonych "genetycznie" i w ogóle nie tolerują mleka - są już testy, które pozwalają to sprawdzić.

Czy produkty mleczne mogą być stosowane w chorobach żołądka? To jest bardzo indywidualne i zależy od dolegliwości: jednym szkodzą, innym nie. Zdiagnozuj swoje bóle i wyklucz wrzody, zapalenie śluzówki i Helikobacter pylori. Nie ma co zwlekać. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE