Czy sok z cytryny pomaga w dnie moczanowej? [Porada eksperta]

2014-12-02 18:36

Mam wysoki poziom kwasu moczowego - 9.17 mg/dl. Lekarz przypisał Milurit 300 mg i dietę z niskimi purynami. Dzisiaj znajoma podała mi sposób na odkwaszenie organizmu - pić sok z cytryny. Przepis jest taki: 1 i 12 dzień sok z 5 cytryn, 2 i 11 dzień sok z 10 cytryn, 3 i 10 dzień, sok z 15 cytryn, 4 i 9 dzień sok z 20 cytryn, 5 ,6 ,7, 8 dzień sok z 25 cytryn. Czy taka duża dawka soku z cytryny nie będzie bardziej szkodliwa niż pomocna? Pijąc szklankę wody z sokiem z cytryny rano odkwaszamy organizm, ale czy takie ilości rzeczywiście mogą zdecydowanie odkwasić organizm, by skutecznie pozbyć się kwasu moczowego z organizmu? Pozdrawiam

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Droga Tereso, gdyby cytryna leczyła dnę moczanową, lekarze nie zapisywaliby leków i diety. Jest to choroba o predyspozycjach genetycznych, wymagająca zmiany diety i okresowego bądź ciągłego brania leków. Kuracja, którą Ci proponuje znajoma to jedna z metod oczyszczania dr. Tombaka, dosyć ekstremalna jeśli chodzi o ilości zjedzonych przez ciebie cytryn w postaci soku.

Jej wady: ogromna ilość kwasu, którą wprowadzasz do organizmu, może zmieniać działanie leków i wpływać na zmianę szlaków biochemicznych. Do tego kwas bardzo uszkadza szkliwo zębów, prowadząc do próchnicy. Poza tym, tego rodzaju eksperymenty powinny być prowadzone pod okiem lekarza specjalisty, zajmującego się terapiami naturalnymi.

W tej sytuacji proponuję Ci stary ludowy sposób wypijania codziennie rano na czczo soku wyciśniętego z jednej cytryny (uzupełnionego wodą) i lekko posłodzonego miodem. Ten trik stosują sportowcy, aby odkwasić organizm po dużym wysiłku. Zapobiega on kontuzjom i czyści organizm z wolnych rodników. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta