Dieta 8-miesięcznego dziecka z zespołem Downa [Porada eksperta]

2014-06-24 13:38

Mam 8-miesięczne dziecko z zespołem Downa. Czy może pani mi powiedzieć jak je karmić i czy jest obawa, że w tym wieku może za dużo przybrać na wadze i to opóźni jeszcze bardziej jego rozwój umysłowy? Czy już w tym wieku można mówić o jakichś dietach? Ja uważam, że to śmieszne, nie zamierzam głodzić dziecka, ale mój mąż myśli, że trzeba już mieć to na uwadze. Dziecko razie dostaje sztuczne mleko, przetarte owoce i warzywa, jego waga to około 7,5 kg .Czytałam, że dopiero w późniejszym wieku trzeba uważać na dietę takiego dziecka. Czy mogłaby mi pani poradzić jak to jest z punktu widzenia eksperta? Nie chcę, aby moje dziecko było niedożywione.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

O żadnej diecie odchudzającej 8-miesięcznego dziecka nie może być mowy. Obowiązuje Panią schemat żywienia zalecony przez pediatrów do roku życia dla dziecka karmionego sztucznie oraz powyżej roku do 3 lat dostępny na stronach Instytutu Matki i Dziecka.

Wszystkie wątpliwości związane z karmieniem dziecka warto najpierw przedyskutować z pediatrą i myślę, że on powinien przekonać męża o bezsensowności jego pomysłu. Rzeczywiście, w późniejszym wieku istnieje skłonność u osób z zespołem Downa do przybierania na wadze. Zależy to od wielu czynników. Między innymi cech psychomotorycznych, które doskonale rozwijają gry i zabawy. Warto też tez zapisać dziecko do sekcji sportowej lekkoatletycznej, pływackiej czy gimnastycznej. Wiele AWF w kraju posiada takie sekcje, gdzie dzieci mogą się zarówno rozwijać, jak i dać upust swojej energii. Pozdrawiam serdecznie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE