Dieta a niedoczynność tarczycy [Porada eksperta]

2013-04-08 15:13

Dużo się pisze o dietach przy nadczynności tarczycy, a niewiele o niedoczynności tarczycy - co można polecić, co jest wskazane? Słyszałam, że przy prawidłowo skonstruowanej diecie tarczyca może wrócić do normy, a przynajmniej można ograniczyć ilość przyjmowanych leków zastępczych. Poza tym przy niedoczynności tarczycy jest skłonność do tycia - jak sobie z tym poradzić?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Przy niedoczynności tarczycy organizm potrzebuje ok. 160 mikrogramów jodu, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz to 180-200 mikrogramów. Jod powinien być dostarczony z pożywieniem lub drogą wziewną. Najlepszym źródłem jodu są niewątpliwie ryby morskie i owoce morza.
Średnio w Polsce zawartość jodu w rybach to (w 100 r ryby):

  • dorsz 110 mikrogramów
  •  łosoś  44 mikrogramy
  • płastuga  52 mikrogramy
  • makrela wędzo 40 mikrogramów
  • śledź  30 mikrogramów.

Jest to jedyne naturalne pewne źródło jodu w żywności, ponieważ zawartość tego pierwiastka w warzywach, owocach, produktach zbożowych oraz mlecznych jest zmienna i zależy w dużym stopniu od miejsca uprawy lub hodowli. Gdy gleba jest uboga w ten składnik mineralny, rośliny na niej rosnące również będą zawierały go niewiele. Zawartość jodu w mleku i produktach mlecznych zależy z kolei od jego obecności w paszy spożywanej przez krowy. W celu dostarczenia tego deficytowego składnika mineralnego w wielu krajach joduje się sól kuchenną, wzbogaca w jod gotowe produkty, stosuje preparaty zawierające jod, zwłaszcza w stosunku do osób najbardziej zagrożonych (przede wszystkim kobiet w ciąży), joduje się również paszę dla zwierząt. Źródłem jodu mogą być również niektóre gatunki wód mineralnych. Warto sprawdzić na etykiecie, czy dana woda mineralna zawiera jod, i wprowadzić ją do codziennego jadłospisu.

Czego wystrzegać się przy niedoczynności tarczycy

Niektóre produkty spożywcze zawierają substancje wolotwórcze, które mogą ograniczać przyswajanie jodu z żywności. Należą do nich: kapusta, kalafior, brukselka i soja, również rzepa i brukiew. Dotyczy to przede wszystkim warzyw surowych. Gotowanie bowiem zmniejsza zawartość tych niekorzystnych substancji o ponad 30%. Osoby, u których rozwinęło się wole proste lub stwierdzono niedobór jodu, powinny znacznie ograniczyć spożywanie tych warzyw oraz orzeszków ziemnych i gorczycy, bogatych w substancje wolotwórcze.

Przykładowy jadłospis dostarczający odpowiednia ilość jodu

» Śniadanie
Musli wielozbożowe, kilka orzechów, cząstki mandarynki, jogurt naturalny; do picia szklanka soku wyciśniętego ze świeżych pomarańczy
» II śniadanie
Kromka pełnoziarnistego pieczywa z pasą z tuńczyka, sałatka z warzyw sezonowych; woda mineralna
» Przekąska
kiwi, mandarynka
» Obiad
Zupa krem z dyni, cielęcina duszona w jarzynach, kasza gryczana, fasolka szparagowa z wody
» Kolacja
Ryba po grecku, kromka pełnoziarnistego pieczywa, woda mineralna

Przy niedoczynności tarczycy postaw na białko

Białko powinno stanowić 15% wszystkich spożywanych przez Ciebie kalorii. Taki poziom w diecie białka gwarantuje wysokie tempo przemian metabolicznych, które przy niedoborach hormonów odpowiedzialne są za tycie. Poza tym białko stymuluje produkcję hormonu wzrostu, odpowiedzialnego za spalanie tkanki tłuszczowej. Podstawą diety przy niedoczynności tarczycy jest zwiększenie podaży białka do poziomu 80-100 g. Przy takiej ilości musisz pamiętać o wypijaniu przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej, aby nie obciążać nerek.

Przykładowy jadłospis

» Śniadanie
Jogurt naturalny 150 g, 2 kanapki z chudą wędliną z pomidorem i sałatą, herbata lub kawa bez cukru
» II śniadanie
2 kanapki z polędwicą i z serem żółtym, papryką i ogórkiem, banan
» Obiad
Pierś kurczaka z grilla, ziemniaki, marchewka z groszkiem, surówka z selera
» Kolacja
Jogurt owocowy 1.5% tłuszczu, 2 kanapki z chudą wędliną , surówka z brokułów, jabłko

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta