Dieta na masę dla mężczyzny [Porada eksperta]

2014-07-30 12:49

Mam 34 lata i ostatnio moja waga spadła do rekordowych 57.5 kg, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Mój dzień wygląda następująco: 5:30 pobudka i 40 minut z psem na spacerze; 6:30 droga na rowerze do pracy (30 minut dość intensywnego pedałowania) 7:00 rozpoczęcie pracy (duży wysiłek fizyczny) 9:45 pierwsza przerwa (czas 30 minut) 13:00 druga przerwa (również 30 minut) 16:30 zakończenie pracy i kolejne intensywne pedałowanie na rowerze do domu; 17:00 wyjście z psem (45 minut) 20:00 ostatnie wyjście z psem (45 minut) ok. godziny 22:30 chodzę spać. Kupiłem sobie atlas do ćwiczeń w domu, gdyż nie mam zbyt wiele czasu, żeby chodzić na siłownię. Posiłki jak na razie są nieregularne, dlatego też postanowiłem poprosić o fachową pomoc. Potrzebna jest mi dieta cud na masę (chciałbym przybrać tak do 85 kg). Dodam, że mam 168 cm wzrostu.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Trudno mi cokolwiek doradzić, nie wiedząc, co jesz i w jakich ilościach, i co pokazują badania. Na pierwszy rzut oka widać, że  masz zbyt duży wydatek energetyczny i prawdopodobnie nie "równoważysz" go odpowiednią dietą. Przestrzegaj kilku zaleceń:

  • Jedz regularnie, o stałych porach, ok. 5-6 posiłków.
  • Unikaj produktów tj. słodycze, chipsy, słone przekąski.
  • Twój ostatni posiłek powinien być bogaty w białko, a produkty węglowodanowe spożywaj w dużej ilości głównie rano, najlepiej przed treningami i ograniczaj ich liczbę w miarę upływu dnia.
  • Na ok. godzinę przed treningiem zjedz posiłek bogaty w węglowodany złożone, po treningu natomiast zjedz posiłek bogaty w węglowodany, by uzupełnić ich brak.
  • Staraj się pić dużo wody mineralnej, najlepiej 3-4 litry dziennie.

Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta