Dieta na przyrost masy [Porada eksperta]

2013-04-07 19:00

Witam! mam 15 lat, ważę ok/55 kg przy 167 cm wzrostu, intensywnie ćwiczę na siłowni. Czy mogła by mi pani pomóc w ułożeniu odpowiedniej diety na przyrost masy (tkanki mięśniowej) w jak najszybszym czasie?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Spośród ćwiczących mężczyzn na siłowni, nie Ty jeden chcesz szybko nabrać masy ciała i siły. W przeciwieństwie do innych mężczyzn masz szansę osiągnąć to bez stosowania diet i ćwiczeń. Dlaczego? Bo jesteś tuż przed okresem dojrzewania. W trakcie, dzięki ogromnej syntezie hormonów w organizmie, zwiększysz masę mięśni, ale również kości, zbudujesz nowy aparat więzadłowy. Aby wszystko przebiegało prawidłowo potrzebujesz diety na poziomie 3500 kcal i wysiłku fizycznego, który równomiernie rozwinie wszystkie mięśnie, usprawni Cię motorycznie, rozwinie szybkość i czucie ciała.
Niestety, nie zrobi tego siłownia  ale pływanie, gry zespołowe, takie jak piłka nożna, siatkówka, tenis, mało popularne skoki do wody lub gimnastyka. Ćwiczenia na siłowni + odżywki (które w twoim wieku są zabronione) mogą mieć wpływ negatywny na wydzielanie hormonów przez organizm. Odżywki, niestety, jak pokazują badania są również b. skażone sterydami, a nawet związkami psychogennymi. Bardzo obciążają nerki i zakwaszają organizm. Zakwaszenie wpływa na przebieg przemian biochemicznych w komórkach i sprzyja pojawieniu się wielu chorób. Mam nadzieję, że przemyślisz swoją decyzję o "pakowaniu".

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE