Dieta na przytycie przy nadwrażliwym jelicie [Porada eksperta]

2014-10-02 20:16

Poszukuje dobrej diety na przytycie. Mam 164 cm wzrostu, ważę 51 kg, mam jelito nadwrażliwe. Poszukuje literatury , a także propozycji dobrej diety, a także wiedzy na temat dobrego, zdrowego żywienia.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Należy zacząć od wizyty u lekarza i zdiagnozowania innych przyczyn szczupłej masy ciała. Może być ich wiele, nie tylko może to być jelito. Od Hashimoto, po obecność pasożytów, bakterii w przewodzie pokarmowym czy wreszcie nietolerancji pokarmowych, które też mogą zaostrzać objawy jelitowe. Kolejny etap, to wizyta u specjalisty dietetyka i opracowanie przez niego diety dla ciebie. Ustalenie produktów które wywołują objawy choroby, zrobienie listy potraw których "nie możesz jeść na mieście", w święta i na wyjazdach. On to zrobi najlepiej mając przed sobą historię twojej choroby, listę leków, sposobów leczenia, okresów reemisji, nawrotów i po jakich produktach ect.

Nie ma jednej diety w chorobach jelit. Musi być ona dostosowana do indywidualnego przebiegu choroby. I to z twoja pomocą ustali dietetyk. Literatury jest mało. Podstawowa wiedzę znajdziesz na www.poradnikzdrowie.pl. Dodatkowo, poszukaj opracowań ulotek, broszur, publikacji prof. Witolda Bartnika, który jest najbardziej znanym i utytułowanym specjalistą od chorób jelit. W swoich publikacjach zaleca jedzenie wszystkich produktów wtedy, gdy choroba jest wyciszona. Koronnym przykładem jest mleko i jego przetwory, które w małych ilościach powinny być w diecie osób z chorobami jelit ze względu na wapń. Jeśli jednak nie możesz ich jeść, dietetyk sporządzi listę innych produktów, które dostarczą ci wapnia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta