Dieta odchudzająca przy nadwadze w chorobie Colitis Ulcerosa [Porada eksperta]

2015-02-20 18:20

Od 8 lat choruję na Colitis Ulcerosa (CU), jednak dopiero po urodzeniu bliźniąt (2 lata temu) i po nawrocie choroby, znacznie przytyłam (leki sterydowe, a co za tym idzie, ogromny apetyt). Chciałam wrócić do swojej wagi, w której czułam się najlepiej - ok. 63 kg. Obecnie ważę 74 kg. Proszę o informację, jaką dietę powinnam stosować przy swojej chorobie. Mam 172 cm wzrostu i pracę siedzącą.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Colitis Ulcerosa, czyli niespecyficzne wrzodziejące zapalenie jelita grubego, jest z wyboru leczone sterydami, w pierwszym rzucie - dużymi dawkami. Przyrost masy ciała ratuje życie i uzupełnia niedobory składników pokarmowych, wytłumia stan zapalny. Namawiam na wizytę u dietetyka i wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz opracowanie kuracji ruchowej. Dietetyk oceni, na ile można zmniejszyć ilość spożywanych kalorii. Colitis Ulcerosa nie lubi głodówek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE