Dieta po resekcji jelita [Porada eksperta]

2016-06-21 9:45

Resekcja jelita cienkiego (około 2 metry) została wykonana ponad 2 miesiące temu, moja obecna waga to 62 kg, przy wzroście 180 cm. Czy powinna być jakaś odpowiednia dieta? Do tej pory mam biegunki, jednego dnia są 3 stolce, a innego 6, do tego hemoroidy.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Zalecenia dietetyczne dla ciebie powinny być opracowane po wykonaniu bardzo dokładnego wywiadu żywieniowego i to z długiego okresu, zapoznania się z historią chory, lekami, jakie bierzesz, i wreszcie oceny twojego stylu życia, stopnia niedożywienia organizmu.

Namawiam na prowadzenie dzienniczka żywieniowego i notowania tego, co jesz, jak się po tym czujesz i wreszcie ilości wypróżnień. Powinnaś też notować, jak wyglądał kał, czy nie było w nim domieszek krwi, czy są niestrawione resztki pokarmu. To będą informacje dla lekarza oraz dla ciebie, z jakich produktów zrezygnować.

Wydaje się, że po konsultacji z lekarzem warto spróbować diety FODMAP, która znacznie poprawi stan jelit, ograniczając rozrost w nich niekorzystnej flory bakteryjnej. Namawiam cię też na długie żucie pokarmów i dokładne gryzienie ich, regularne jedzenie i wyeliminowanie cukru i dużych ilości tłuszczu z diety. Wtedy organizm, a właściwie układ pokarmowy ma czas na wyprodukowanie odpowiedniej ilości enzymów trawiennych i wydajniejszą pracę. Dieta FODMAP nie jest sposobem żywienia na całe życie, ale do czasu, gdy jelita odzyskają formę. W portalu Poradnikzdrowie.pl znajdziesz informacje o diecie, jej zastosowaniu i produktach, które należy wyeliminować, a które nie, np. www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/dieta-gdy-cierpisz-na-zespol-jelita-drazliwego_38458.html albo www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/zespol-jelita-drazliwego-dieta-na-biegunki-wzdecia-zaparcia_33643.html. Jednak przed jej zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta