Dieta po resekcji woreczka żółciowego [Porada eksperta]

2009-02-10 10:39

Proszę o podanie przykładowego tygodniowego lub dekadowego jadłospisu dla osoby po resekcji woreczka żółciowego. Wydaje mi się, że sama znajomość produktów dozwolonych i zakazanych to dla przeciętnego laika zbyt mało informacji, aby ułożyć atrakcyjny, właściwy jadłospis zaspokajający wszystkie potrzeby organizmu ludzkiego, biorąc pod uwagę, że stan pooperacyjny nie sprzyja psychicznej i fizycznej potrzebie jedzenia.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Ustalenie dokładnego planu żywienia na odległość nie jest możliwe. Nie wiem w jakiej kondycji aktualnie jest teraz twój przewód pokarmowy i organizm. Aby to ustalić trzeba przeprowadzić z tobą szczegółowy wywiad żywieniowy, szczególnie jeśli prosisz o zestawy dekadowe. Do tego potrzebny jest dietetyk, również lekarz. Ten ostatni, aby podjąć decyzję o ewentualnym dożywianiu pozajelitowym, jeśli masz problem z łaknieniem. Po zabiegu operacyjnym ogólny schemat żywienia jest następujący: po zabiegu głodówka, w II dobie dieta kleikowa-owocowa. Po 3 dniach wprowadzasz dietę łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczu. Oto przykładowy jadłospis: I śniadanie kawa zbożowa z mlekiem - 1,5% tłuszczu, pieczywo pszenne z masłem i polędwicą drobiową, jabłko pieczone.

II śniadanie: pieczywo, twarożek, napój pomidorowy. Obiad: zupa krem z marchewki z grzankami; budyń z cielęciny; ziemniaki i buraki puree, kompot. Podwieczorek: biszkopt na białkach, galaretka z mleka.

Kolacja: ryż z warzywami. Jeśli brakuje ci smacznych przepisów polecam: 1.Żywienie w chorobach wątroby, dróg żółciowych i trzustki; pozycja wydana w 2007 roku - Zofia Wieczorek-Chełmińska. Kupisz w sklepie internetowym Państwowego Zakładu Wydawnictw Medycznych lub księgarniach z poradnikami. Oraz stronę internetową Centrum Odchudzania Genesis w Warszawie, z przykładami jadłospisów w przypadku chorób dróg żółciowych

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta