Dieta po usunięciu woreczka żółciowego [Porada eksperta]

2016-03-07 15:31

Cztery miesiące temu miałam usunięty woreczek żółciowy. Czy mogę już zacząć jeść wszystko? Dwa tygodnie temu upiekłam sernik, trochę spróbowałam i zaczęła mnie boleć trzustka.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Obawiam się, że bez woreczka żółciowego nie będziesz mogła jeść wszystkiego. Bigos, tłuste zabielane mąką zasmażaną zupy, kapusta z grzybami czy pierogi, jajecznica mogą powodować bóle brzucha. Powinnaś zrezygnować z jedzenia tłustych, smażonych mięsiw, sera białego i żółtego, śmietany, kremówki czy mascarpone, unikać potraw wzdymających, a więc potraw z kapusty oraz z roślin strączkowych. Również możesz odczuwać dyskomfort jedząc surowe warzywa, takie jak: papryka, ogórek zielony, cebula, szczypior, awokado, czosnek. Nie dziwi mnie, że i po serniku mogłaś źle się poczuć. Nie można wykluczyć problemu z trzustką, dlatego koniecznie wykonaj odpowiednie badania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE