Dieta przy dnie moczanowej a nadwaga [Porada eksperta]

2016-07-13 9:45

Ostatnie moje wyniki badań krwi pokazały pewne nieprawidłowości. Kwas moczowy - 6,8mg/dl (2,6-6,0) oraz w GFR 55,7. Lekarz przepisał mi Milurit 300 mg. Czy nie jest to na początek za duża dawka? Naczytałam się o skutkach ubocznych tego leku. Może wystarczyłaby dieta? Jednocześnie od 4 lat biorę systematycznie Bisocard, Acard, Vivace i Atovasterol. Mam nadwagę - ok. 15 kg.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Lekarz decyduje o dawce leku i czasie jego brania i to jest poza dyskusją. Jeśli chodzi o dietę kontrolującą dnę, zawsze warto ją zastosować. Polega ona na ograniczeniu w diecie mięsa, ryb i warzyw strączkowych. Więcej znajdziesz pod linkami: www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/dieta-przy-dnie-moczanowej/44158/1/, www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dna-moczanowa-jaka-diete-stosowac-w-ataku-dny-moczanowej_38702.html. Z kolei odchudzanie w twoim przypadku należy zrobić pod kontrolą dietetyka klinicznego, ze względu na wiele współistniejących chorób. Przy dnie i zbyt wielu kilogramach polecałabym też umiarkowaną i systematyczną aktywność fizyczną, aby zachować elastyczność i sprawność stawów, pomimo choroby. Wskazane są spacery z kijkami i np. pływanie, zabiegi rehabilitacyjne. Warto również podpytać lekarza o suplementację kwasami omega-3, które działają przeciwzapalnie i łagodzą objawy dny moczanowej. Dawkowanie, postać suplementu i czas brania powinien ustalić lekarz ze względu na inne leki, które bierzesz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE