Dieta przy kamieniach żółciowych, niedoczynności tarczycy i hemoroidach [Porada eksperta]

2014-11-14 13:29

Kilka lat stosowałam dietę wegańską. Niedawno okazało się, że mam kamienie w woreczku żółciowym (3/4 woreczka, ale bez objawów) i dobrze byłyby stosować dietę. Oprócz tego, ponawiające się hemoroidy -znowu dieta; niedoczynność tarczycy - następna dieta. Będąc na diecie wegańskiej piłam mleko ryżowe, bo sojowe też nie jest wskazane dla mnie. Teraz jem też ryby i nabiał, ale dowiedziałam się, że ze względu na tarczycę nie powinnam spożywać mleka (kazeina) i ryżu. Słyszałam o owsianym, ale to też zboże. Czyli co, żadnego mleka? Czy da się ogarnąć te diety i co jest mniej, a co bardziej ważne?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Najważniejszym organem, o który powinnaś dietetycznie zadbać, to woreczek żółciowy z kamieniami. Z jakich powodów one powstały, jakie dają objawy, sposób żywienia i wszystko inne znajdziesz na www.poradnikzdrowie. Niedoczynna tarczyca, charakterystyczna dla wegan (bo jedzą oni zbyt dużo substancji antyodżywczyych, które wpływają na metabolizm tarczycy), rzeczywiście nie lubi mleka, ale możesz i powinnaś go zastąpić jogurtem naturalnym, maślanką, kefirem, które zawierają bakterie przyjazne dla przewodu pokarmowego.

Dobra flora bakteryjna zasiedlająca jelita pozwoli ci zmniejszyć problemy z hemoroidami. Należałoby przeanalizować twoją dietę, aby sprawdzić skąd, z jakich błędów dietetycznych mogą się one brać. Czy w diecie nie brakuje ci błonnika, czy jesz odpowiednie jego frakcje czy nie pijesz zbyt mało wody czy spożywasz odpowiednie ilości kwasów omega-3 z tłustych ryb . Błędy dietetyczne, które możesz robić mogą być wspólne dla hemoroidów i kamieni żółciowych. Warto odwiedzić specjalistę, aby to rozwikłać i uporządkować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE