Dieta przy niedoczynności tarczycy i zespole metabolicznym [Porada eksperta]

2016-05-14 9:24

Do dolegliwości, które miałam od lat (nadciśnienie, niedoczynność tarczycy i otyłość), doszła cukrzyca typu 2. Co mam jeść lub wykluczyć z jadłospisu przy tylu chorobach?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Za wyjątkiem tarczycy, reszta twoich dolegliwości to efekt zespołu metabolicznego - zespołu chorób cywilizacyjnych, wynikających z predyspozycji genetycznych, złej diety i stylu życia. Można mieć nad nimi kontrolę poprzez dietę i aktywność fizyczną. Nic nie wiem na temat twojej aktualnej diety, leków i ich dawek oraz twojego stylu życia, sprawności układu pokarmowego, krwionośnego i wydolności.

Wydaje się więc rozsądnym zalecenie diety bogatej w warzywa, lekkostrawne białka i produkty pełnoziarniste. Posiłków powinno być przynajmniej 5 w ciągu dnia i powinny być one małe objętościowo. Absolutnie z diety powinny zniknąć tłuszcze nasycone, tłuste mięsa i wędliny. Do takiej zdrowej diety (polecałabym śródziemnomorską czy DASH) trzeba zastosować ruch. Powinny być to spacery i marsze (na początek) 10-15-minutowe, idealnie gdyby były z kijkami, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, przynajmniej 3-4 razy dziennie po każdym posiłku. W ten sposób nie obciążysz układu krwionośnego i wyrównasz poziom cukru po posiłku, spalisz nadmiar tkanki tłuszczowej, przyspieszysz metabolizm.

To są zalecenia ogólne, nie wiem, ile ważysz i jaką masz wydolność organizmu. Zalecałabym wizytę u lekarza, zrobienie EKG i dopiero po jego opinii rozpoczęcie działań.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta