Dieta przy zapaleniu dwunastnicy [Porada eksperta]

2009-02-10 10:39

Mój mąż ma zapalenie dwunastnicy. Czy jest jakaś specjalna dieta? Co może jeść?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Obecnie przeważa pogląd, że można jeść wszystkie produkty, wykluczając te, które powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, bóle brzucha).

Posiłki je się w niewielkich porcjach, co 2-3 godziny. Nie obciąża się wtedy przewodu pokarmowego. Można je rozdrabniać. Ich mielenie lub przecieranie ułatwia trawienie.

Trzeba zrezygnować ze smażenia potraw i spożywania wywarów mięsnych. Wywołują nadmierne wydzielanie soku żołądkowego i stany zapalne. Najlepsze jest gotowanie, zwłaszcza na parze, pieczenie w folii, duszenie bez obsmażania. Trzeba unikać świeżych soków, owoców i warzyw. Zastąpić je przecierami i sokami warzywno-owocowymi . Dotyczy to szczególnie okresu zaostrzenia choroby, w którym trzeba zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych.

Należy zrezygnować z ciężko strawnych produktów. Wywołują one bóle brzucha, wzdęcia i zgagę. Należą do nich m.in. nasiona roślin strączkowych, kapusta, pieczywo ciemne, wędzone wędliny, ryby wędzone, niedojrzałe owoce. Nie powinno się też jeść zbyt gorących potraw. Może to spowodować przekrwienie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Należy zrezygnować z przypraw, takich jak pieprz, papryka, musztarda, gorczyca, chili, curry. Niewskazany jest również ocet, jak i produkty go zawierające, np. ogórki konserwowe, grzybki marynowane. Natomiast są polecane przyprawy łagodne (koperek, wanilia, sok z cytryny, kminek), nie pobudzające wydzielania soku żołądkowego.

W okresie ustąpienia objawów nie zapominaj o częstym i regularnym jedzeniu urozmaiconych posiłków. Dania powinny być niewielkie, spożywane wolno (trzeba żuć dokładnie, co najmniej 20 razy), o ustalonej porze, a ostatni lekki posiłek - bezpośrednio przed snem. Mimo braku objawów unikaj używek. Kawa i mocna herbata silnie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Dotyczy to również alkoholu, który dodatkowo podrażnia błonę śluzową żołądka, oraz tytoniu - zmniejsza ukrwienie śluzówki wyściełającej żołądek i dwunastnicę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta