Dieta w kamicy nerkowej szczawianowo-wapniowej [Porada eksperta]

2014-10-10 17:54

Witam. Usunięto mi kamień nerkowy. Po badaniu kamienia okazało się, że składał się on w 91% ze szczawianu wapnia i w 9% z fosforanu wapnia. Prosiłbym o wskazanie czego w diecie mam unikać i na co zwracać szczególną uwagę. Jest to dla mnie o tyle istotne, że jeżeli dieta miałaby mi pomóc w uniknięciu w przyszłości z podobnych "przyjemności" jak usuwanie kamieni, to zrobię wszystko, żeby tego uniknąć. Pozdrawiam i dziękuję.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj Wojciechu, spis zalecanych i zabronionych produktów przy twojej chorobie znajdziesz na: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/kamica-szczawianowa-rodzaj-kamicy-nerkowej-aa-8AvY-9yqs-Brfb.html.

Dodałabym, że powinieneś też ograniczyć spożycie zielonych warzyw, a także słodyczy, dlatego, że z gliceryny może powstawać kwas szczawiowy. Warto, abyś wprowadził soki i owoce cytrusowe, produkty z żurawiny: soki, suszone owoce, albo suplementy. Warto tez zadbać o odpowiedni poziom magnezu w diecie, dlatego powinieneś jeść produkty dostarczające tego składnika (np. kasza gryczana, pełnoziarniste pieczywo).

Przykładowy jadłospis:

Śniadanie: kasza jaglana z żurawiną, morelami; do picia sok wyciskany z cytrusów.

II śniadanie serek granulowany z rzodkiewką, pieczywo chrupkie, lekka herbata.

Obiad: makaron, kotlet z piersi kurczaka, surówka z kapusty pekińskiej.

Podwieczorek: owoc.

Kolacja: ryba po grecku, pieczywo.

Pozdrawiam serdecznie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta