Dieta wysoko błonnikowa przy WSO [Porada eksperta]

2016-03-18 16:59

Odebrałam wyniki z morfologii i parametry odbiegające od normy są następujące: limfocyty 55,6% (norma 25-40%), inne (bazo,mono,eo): 16,7% (norma 3-13%), neutrofile 27,7% (norma 50%-70%), P-LCR: 40% (norma 15%-35%). Pozostałe parametry w normie. Proszę o interpretację wyników. Cierpię na wrzód samotny odbytnicy (rzadka choroba jelit). Mam przestrzegać diety wysoko błonnikowej (45 g błonnika dziennie), jednak ciężko jeść same produkty wysoko błonnikowe i jest mi po prostu już niedobrze po tej zdrowej diecie.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie jestem lekarzem i nie interpretuję wyników badań, najczytelniejsze będą one dla twojego lekarza, u którego "leczysz", precyzyjniej opisując: kontrolujesz WSO. Rzeczywiście twoja dieta powinna dostarczać 30-40 g błonnika (akurat w twoim przypadku więcej), ale według ekspertów z University School of Medicine w Yale zdrowa dieta powinna zawierać od 30 do 40 g błonnika dziennie i nie są to duże wyrzeczenia: biały chleb zamieniasz na ciemny, zjadasz bogato błonnikowe płatki na śniadanie, w każdym posiłku jesz warzywa, a pomiędzy owoce, które mogą być elementem deseru, ciasta, budyniu, puddingu, koktajlu. Śniadanie, rano płatki owsiane z jogurtem i owocami, II śniadanie kanapki z wędliną + sałatka, obiad klasyczny kotlet, ziemniaki, warzywa, podwieczorek koktajl, a na kolację nawet pizza, która sama zrobisz na cienkim razowym cieście. Pijesz 2,5 litra wody lub bezkalorycznych płynów, aby błonnik spełnił swoją rolę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE