Herbata z pokrzywy na nadpotliwość? [Porada eksperta]

2016-05-14 9:09

Kupiłam ostatnio herbatę z pokrzywy, ponieważ strasznie pocą mi się ręce i nogi, a czytałam, że to może mi pomóc, lecz jak się tak bardziej wgłębiłam w jej właściwości, to zobaczyłam, że zwiększa poziom hemoglobiny we krwi, co niestety w moim przypadku raczej nie jest korzystne, bo mam podwyższoną hemoglobinę. Czy to oznacza, że nie mogę jej pić? Czy są jakieś inne zioła, które pomogłyby mi pozbyć się nadpotliwości? Albo może to w diecie coś jest nie tak, może powinnam usunąć jakieś składniki?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Rzeczywiście pokrzywa i sok z niej polecany jest osobom z niedokrwistością i anemią oraz jako zioło zwiększające diurezę, za co między innymi odpowiedzialny jest potas. W twoim przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem w sprawie picia pokrzywy.

Jeśli chodzi o dietę, musiałabym więcej wiedzieć, jak się odżywiasz i oczywiście o przebiegu twojej choroby, przyczyn i leków (czy bierzesz i jakie). Potrzebne byłyby też badania elektrolitów, hormonów odpowiedzialnych za równowagę elektrolitową (tarczyca, nadnercza, ale również nerek), poziom glukozy we krwi. Z takim kompletem wiedzy można byłoby przeanalizować twoją dietę.

Przyczyn nadmiernej potliwości może być wiele i raczej dieta nie odgrywa bardzo dużej roli. Raczej mogą to być m.in. stres i napięcie nerwowe, wysiłek fizyczny, wysoka temperatura, choroby, ale również geny. Z genami najtrudniej walczyć, wtedy pozostają: ingerencja chirurgiczna albo porażenie botuliną zakończeń nerwowych, dochodzących do gruczołów potowych, i leki doustne, które przepisuje lekarz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta