Ile kalorii dla mnie? [Porada eksperta]

2013-04-08 1:05

Mam 158 cm, ważę 52 kg. Ile kalorii dziennie powinnam dostarczyć mojemu organizmowi? Mam skłonności do tycia, czego powinnam się wystrzegać?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Agato
Przy siedzącym trybie życia powinnaś dostarczyć organizmowi ok. 1800 kcal. Jeśli chcesz mieć bardziej indywidualne informacje o swoim zapotrzebowaniu na kalorie, skorzystaj z wagi przepuszczającej bezpieczny prąd przez Twoje ciało. To nie jest pomyłka, nowoczesne wagi pokazują oprócz masy, skład ciała: ilość mięśni, tkanki tłuszczowej,zawartość wody, masę kości podstawowa i ponadpodstawową przemianę materii. Wagą taką dysponują niektóre przychodnie i gabinety dietetyczne (znajdziesz na www.odchudzanie.org.pl).
Im masz więcej mięśni tym większe zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Im mniej mięśni, tym słabsza przemiana materii. Tu masz odpowiedź na swoje kolejne pytanie. Nie można bez końca obcinać zjadanych kalorii, dlatego że prowadzi to do niedożywienia, spadku tempa metabolizmu i skazuje Cię na dietetyczne galery do końca życia. Przy tendencji do tycia nie powinnaś ograniczać zjadanych kalorii, tylko zwiększyć aktywność fizyczną, aby zadbać o mięśnie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE