Jak może przytyć mężczyzna, który dużo pracuje? [Porada eksperta]

2015-10-11 14:33

Mój narzeczony jest bardzo szczupły, wręcz chudy. Ma około 185 cm wzrostu i warzy zaledwie 70 kg. Bardzo martwię się o niego, chciałabym, aby przytył, ale nie wiem, co dawać mu do jedzenia. Ostatnio skarży się na brak apetytu i osłabienie. Dodam, że ma bardzo ciężką, wymagającą stałego ruchu pracę.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Na masę ciała, oprócz diety, wpływ mają: wiek, geny, styl życia, do którego możemy zaliczyć pracę i spędzanie wolnego czasu, oraz przebyte choroby, zarówno te zdiagnozowane, jak i te ukryte, które mogą manifestować się gwałtownym obniżeniem masy ciała. W związku z tym należy zacząć od lekarza, dokładnego przebadania organizmu i ustalenia, czy niska masa ciała nie bierze się z choroby (pasożyty czy nadczynność tarczycy) oraz czy nie wyrządziła szkód w organizmie, jak anemia czy zaburzenia elektrolitów, odwodnienie. Dopiero wtedy powinno się odwiedzić dietetyka, aby ułożył on dietę. W przypadku pani narzeczonego najważniejsza jest praca, czyli jak długo trwa, kiedy jest przerwa na zjedzenie posiłku, czy wiele jest takich przerw, czy to jest praca zmianowa i jaki jest jej charakter - praca fizyczna czy umysłowa. Dopiero wtedy można ustalić program celowany. Pod adresem https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-na-przytycie-czyli-jak-przybrac-na-wadze-aa-1nKU-ifrx-ddU3.html znajdzie pani trochę praktycznych rad.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE