Jak poradzić sobie z dużym przyrostem wagi? [Porada eksperta]

2017-07-26 11:28

W ciągu 4 lat przytyłam 55 kg z niewiadomych mi powodów, mimo że jadłam normalnie. W tej chwili nie wiem, co mi jest, bo nie mam pieniędzy, żeby zrobić badania. Od tamtego czasu bardzo się szybko męczę i pocę nawet po chłodnej kąpieli, gdy wyjdę z łazienki, to mnie oblewają siódme poty, nabawiłam się też w tym czasie ostróg na piętach. Próbowałam wielu diet, ale przez to że mam wrzody na żołądku, to różnie się to kończyło.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

W twoim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza i wykonanie niezbędnych badań. Trzeba je wykonać, aby wiedzieć, czy nie masz chorób tarczycy, nadnerczy, no i cukrzycy. Wtedy łatwiej będzie podjąć i wdrożyć odpowiednie leczenie. Lekarz, najlepiej bariatra (skierowanie do niego otrzymasz od lekarza pierwszego kontaktu), podejmie decyzję, co w twoim przypadku będzie korzystniejsze, czy operacja czy np. leki dopuszczone do leczenia otyłości. Możesz też dostać skierowanie do przychodni diabetologicznej i tam pod okiem diabetologa, jeśli są zaburzenia gospodarki węglowodanowej, schudnąć. Niestety, to jest najlepsza i najskuteczniejsza droga.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE